PEKING, Sve veći broj stranih kompanija u Kini tvrdi da je na meti nefer antimonopolskih istraga, i najavljuju da bi, ako se uslovi ne poboljšaju, mogle umanjiti svoje investicije u toj zemlji, navodi se u izvještaju Američke privredne komore u Kini.
Ovaj izvještaj je najnovija kritika antimonopolskih istraga pokrenutih u Kini protiv globalnih proizvođača automobila, tehnoloških dobavljača i drugih stranih kompanija, a koje su se u posljednjih nekoliko mjeseci suočile sa zaokretom situacije, nakon što su krajem 2013. godine pozdravile planove vladajuće Komunistisčke partije da državnu privredu otvori privatnoj konkurenciji, prenosi agencija AP.
Skoro polovina kompanija koje su prošle nedjelje učestvovale u anketi američke Komore tvrdi da je na meti “selektivnog i subjektivnog sprovođenja antimonopolskih istraga”, navodi se u izvještaju Komore, i dodaje da je Kina suočena sa rastućim rizicima “pošto joj prijeti da trajno izgubi reputaciju poželjne investicione destinacije”.
“Mnogi kineski propisi su pretjerano fokusirani na strane multinacionalne kompanije”, izjavio je direktor Komore, Greg Giligan.
Od 164 ljudi koji su učestvovali u anketi, 60 odsto njih je reklo da se osjećaju “manje dobrodošli” u Kini, što je veliki porast u odnosu na sličnu anketu sa kraja 2013. godine, u kojoj je 41 odsto od 365 ispitanika iznijelo isti stav. Tanjug