NJUJORK, Prirodne katastrofe nanijele su ekonomske gubitke “teške” 41 milijardu dolara u prvoj polovini godine, što je dosta ispod uobičajene cifre.
Švajcarska grupacija navodi da su ukupni polugodišnji gubici, osigurani i neosigurani, znatno niži u odnosu na 59 milijardi dolara iz prve polovine 2013, kao i u odnosu na polugodišnji prosjek iz prethodne decenije od 94 milijarde dolara, prenosi agencija Frans pres.
Osiguravajuća industrija je u šest mjeseci zaključno sa junom imala gubitke od 21 milijarde dolara u odnosu na 25 milijardi iz istog perioda lani i 27 milijardi, koliko je iznosio polugodišnji prosjek u prethodnih 10 godina.
Najskuplja katastrofa za osiguravajući sektor bili su oluje i grad koji su pogodili SAD sredinom maja i nanijeli štetu od 3,2 milijarde dolara, od čega je 2,6 milijardi bilo osigurano.
Sljedeće je junsko nevrijeme u Francuskoj, Njemačkoj i Belgiji uz troškove od 2,7 milijardi dolara, od čega je 2,5 milijardi bilo pokriveno osiguranjem. Februarske snježne oluje u Japanu nanijele su ekonomsku štetu tešku pet milijardi dolara, a polovina od toga bila je osigurana.
Bogate zemlje tradicionalno bilježe “najskuplje” katastrofe iz ugla osiguravajuće industrije, budući da, zahvaljujući snazi svojih ekonomija, građani i preduzeća mogu da priušte osiguranje. Siromašnije zemlje, sa druge strane, bilježe veliku razliku između ukupnih i osiguranih gubitaka.
Majske poplave u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj nanijele su ekonomsku štetu od 4,5 milijardi dolara, ali Svis re navodi da je samo mali dio toga bio osiguran. Siromašnije zemlje, takođe, tradicionalno bilježe veće ljudske žrtve, a švajcarska kompanija navodi da je u prirodnim katastrofama u prvoj polovini 2014. živote izgubilo 4.700 ljudi.
Katastrofe izazvane ljudskim faktorom su istovremeno nanijele ekonomske gubitke od tri milijarde dolara, od čega su dvije milijarde osigurane. Gubici na ime takvih katastrofa su u prvoj polovini 2013. iznosili pet milijardi dolara, u odnosu na 10-godišnji prosjek od četiri milijarde. Tanjug