BEOGRAD, Konfrontacija između Istoka i Zapada primorava balkanske zemlje da zauzmu pozicije, što je za Srbiju naročito rizično, piše švajcarski dnevnik “Noje cirher cajtung”.
Švajcarski list podsjeća da su države EU upozorile zemlje kandidate da “ne uskaču u rupe na ruskom tržištu nastale embargom Moskve na uvoz prehrabmenih namirnica iz Unije” i ocjenjuje da bi to najviše problema moglo donijeti Srbiji.
Kaznene mjere protiv Moskve su u Srbiji nepopularne, ne samo iz ekonomskih razloga, već i zbog toga što je Srbija u potpunosti zavisna od ruskog gasa, navodi list.
“Povećanjem cijene gasa Moskva bi mogla da otjera Srbiju u bankrot. Sa druge strane, ruski embargo za EU nudi srpskoj poljoprivredi šansu, i to ne samo zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom”, konstatuje list.
U isto vrijeme, “Noje cirher cajtung” ukazuje da mnogi Srbi gaje prijateljska osjećanja prema Rusiji zbog zajedničke pravoslavne vjere, slovenskih veza i sjećanja na rusku podršku počekom 19. vijeka i podsjeća na izjavu ruskog ambasadora u Beogradu Aleksandra Čepurina da bi Srbija “pucala sebi u nogu ako bi podržala sankcije Zapada protiv Moskve”.
“Tako se Vlada našla u dilemi i ima malo manevarskog prostora između Istoka i Zapada. Zbog toga se Beograd čvrsto drži politike neutralnosti, poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući Krim, ali odbija sankcije protiv Moskve”, piše list.
Istovremeno dodaje da konfrontacija Istoka i Zapada ima direktne posljedice po projekat “Južni tok” koji bi trebalo da dovede ruski gas preko Balkanskog poluostrva do Italije i Austrije.
“EU želi da spriječi izgradnju `Južnog toka`, jer `Gasprom` teži monopolu na isporuku i tranzit gasa. Bugarska je pod snažnim pritiskom morala da obustavi izgradnju, dok su Austrija i Mađarska zaključile sporazume o izgradnji sa `Gaspromom`”, navodi list. Srna