BANJALUKA, Stočari u RS su gnjevni na činjenicu da veterinari na terenu već gotovo godinu dana primjenjuju novi, duplo skuplji cjenovnik, iako novoformirane cijene veterinarskih usluga još nije verifikovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Naime, stočni fond RS se zbog loših konkurentskih uslova rapidno umanjuje, a visoke cijene svih oblika zaštite životinja najviše pogađaju one manje proizvođače, slažu se u udruženjima mljekara i uzgajivača svinja u RS.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, kaže da novi, skuplji, cjenovnik veterinari mjesecima primjenjuju nezakonito i da inspekcije moraju kontrolama napraviti veći pritisak na terenu.
“Kazne za veterinare koji se ne pridržavaju starog, još važećeg, cjenovnika usluga na terenu moraju biti oštre, a kontrole rigorozne. Nažalost, broj kontola i onih koji su zbog ovoga kažnjeni je malo”, kaže Usorac.
On je istakao da povećanje cijena veterinarskih usluga nema uporište, jer ga resorno ministarstvo nikada nije odobrilo.
“Ministarstvo ga je stavilo van snage i naloženo je da on neće važiti sve dok se svi u vezi s njim ne usaglasimo. To što veterinari već mjesecima rade po novim cijenama je izraz njihove samovolje”, kaže Usorac.
On je na kraju konstatovao da se zbog nepovoljnih uslova za rad stočna proizvodnja u tolikoj mjeri smanjuje da će “veterinari po selima uskoro moći da liječe jedni druge, jer stoke neće biti”.
Iz Udruženja uzgajivača svinja RS dodaju i to da su veterinarske službe u RS, proteklih mjeseci, formirale monopolistički sistem cijena svojih usluga.
Mišo Maljčić, predsjednik ovog udruženja, podsjetio je da su veterinari prije gotovo godinu dana počeli da primjenjuju nove cjenovnike, pri čemu su neke cijene usluga povećali za 100, pa i 150 odsto.
“Oni su donijeli svoje cjenovnike bez ikakvog prethodnog razgovora s nama i s resornim ministarstvom. Nakon toga smo pokušali da uskladimo naše stavove u vezi s visinom cijena ovih usluga, ali kompromisa nije bilo, tako da je veterinarski cjenovnik i dalje ostao neriješeno i otvoreno pitanje”, kaže Maljčić.
On je dodao da domaći uzgajivači svinja ne vide mogućnost saradnje s Veterinarskom komorom RS, uz sistem trenutno važećih cijena.
Prema njegovim riječima, podaci Spoljnotrgovinske komore BiH jasno ukazuju na to da se domaća proizvodnja guši pred ogromnim uvozom stranog mesa, te da su domaći proizvođači odavno postali nekonkurentni na sopstvenom tržištu.
“Cijene veterinarskih usluga su za nas previsoke, a uz iznose podsticaja koji su niži u odnosu na region, nikako nismo u uslovima da postanemo konkurentni”, kazao je Maljčić. On je konstatovao i to da je činjenica kako se broj veterinarskih stanica povećava, a stočni fond se smanjuje.
“Veterinari na svaki način pokušavaju da zadrže kontinuitet svoje dobiti i to uz povećanje cijena, dok, sa druge strane, mi to ne možemo da izdržimo”, kaže on. Maljčić je na kraju konstatovao da će domaća proizvodnja nastaviti trend pada uz činjenicu da, pored malog podsticaja, mora da se bori s problemima poput izuzetno visoke cijene veterinarskih usluga.
Iz Veterinarske komore RS u toku jučerašnjeg dana nismo uspjeli dobiti odgovore na pitanja u vezi s primjenom novog cjenovnika njihovih usluga.
Iz ove institucije su na temu poskupljenja usluga ranije rekli da “cjenovnik nije korigovan deset godina i da je sada usklađen s cijenom energenata i nabavnih cijena materijala s kojima veterinari rade”.
Oni su tada objasnili da su troškove fiskalizacije primili na svoj teret, a ne na trošak krajnjih korisnika, upravo cijeneći tešku situaciju.
Tokom jučerašnjeg radnog dana nismo uspjeli dobiti odgovore ni na pitanja o tome koliki je broj izvršenih kontrola od strane inspekcija i koliko je veterinarskih službi u RS kažnjeno zbog primjene cjenovnika sa višim cijenama. Nezavisne novine