LESKOVAC, Vlasnici hladnjača na jugu Srbije u posljednjih mjesec dana dobijaju sve viša ponuda iz Rusije za izvoz voća i povrća.
U Regionalnoj privrednoj komori u Leskovcu, formiran je i Koordinacioni tim koji će pomagati domaćim proizvođačima da ukrupne ponudu i lakše dođu do kupaca.
Pored već ranije ugovorenih isporuka, sklapaju se i dodatni poslovi a Rusi najviše traže, šljive, kruške, jabuke, paradajz, malinu i višnju.
U hladnjači “Moravac“ u Leskovcu sezonski radnici rade u tri smjene pripremajući šljivu za izvoz u Rusiju. Menadzer hladnjače Žarko Stamenković kaže da skoro svakog dana dobijaju ponude iz Rusije za sklapanje novih poslova.
“Mi smo i ranije imali ugovore sa firmama ruskog područja ali posljednjih nedjelju dana to je intezivirano i osim naših dosadašnjih kupaca javile su se i nove firme. Trenutno smo u krajnjoj fazi završetka ugovora za nove isporuke robe na tržište Rusije”, objašnjava Stamenković.
Za razliku od hladnjačara individualni poljoprivredni proizvođači ne očekuju da će ove sezone moći da zarade nešto više jer kako tvrde nemaju dovoljne količine voća i povrća a nisu ni udruženi da bi jedinstveno nastupili.
“Sezona je zbog čestih kiša bila loša, kvalitet robe nije na najboljem nivou a nemamo ni udruženja. Ruski kupac kada pošalje hladnjače neće da ide od kuće do kuće da tovari robu”, komentariše povrtar Jovica Stojković iz leskovačkog sela Navalin, koji u savremenim palstenicima gaji povrće na pet hektara.
Da bi bolje organizovali poljoprivrednike i proizvođače hrane sa područja Jablaničkog i Pčinjskog okruga u Regionalnoj privrednoj komori (RPKL) u Leskovcu su formirali Koordinacioni centar. Predsjednik komore Goran Jović kaže da je problem kod proizvođača iz Srbije što nemaju velike površine i što su neorganizovani.
“Privredna komora Srbije je organizovala jedan takav centar i mi smo sa njima u stalnom kontaktu. Neorganizovanost postoji i mogu reći da mi nekoliko godina govorimo proizvođačima da se bolje organizuju jer su ovdje dosta usitnjena poljoprivredna gazdinstva. Na žalost nemamo ni zadruge i tek sad vidimo koliko su nam potrebne da bi mogli da imamo kvantitet i kvalitet izvoza u Rusiju”, ocjenjuje Jović.
U 2013 godini sa područja Jablaničkog i Pčinjskog okruga, ruskim kupcima je prodata prehrambena roba u vrijednosti od 10 miliona dolara. Tanjug