BEOGRAD, Kompanija Don Don saopštila je juče da će prvi koraci u reformi niške poslovne jedinice “Žitopek” biti racionalizacija rada usljed koje će 130 radnika postati tehnološki višak, ali i isplata zaostalih zarada.
Urađene su izmjene i dopune sistematizacije, a shodno tome i prijedlog programa za rješavanje viška zaposlenih. Novi direktor “Žitopeka” Milan Todorović je naveo da je program urađen u skladu sa zakonskim propisma, tj. dostavljen je kako sindikatima, tako i Nacionaloj službi za zapošljavanje.
Prijedlogom programa obuhvaćeno je 130 zaposlenih, dok je 220 njih ”spaseno” i ostaće na poslu, kazao je on, i naglasio da je u pitanju prijedlog a ne finalni program.
“Žitopek” ima ogromna dugovanja i da nije promjena sigurno bi otišao u stečaj, što bi značilo gubitak svih radnih mjesta, naglasio je Todorović.
“Žitopek” smo preuzeli sa dugom od 2,5 plate zaposlenima i sve isplatili do 31. jula, tako da nema više neizmirenih zarada, zaposleni će primiti julsku zaradu 15. avgusta i time će uhvatiti korak sa ostalim zaposlenima u kompaniji Don Don”, objasnio je Todorović.
U najskorije vrijeme određeni broj zaposlenih biće pozvan na rad zbog porasta proizvodnje i uvođenja novih proizvodnih linija, a sve u skladu sa zakonom.
Kupljena je nova linija za proizvodnju za specijalne vrste svježeg hljeba čije će postavljanje trajati određeni vremenski period.
Novi način rada u “Žitopeku” podrazumijeva automatizovanu i specijalizovanu proizvodnju, zbog čega je ugašen čitav pogon u kome su se ručno proizvodila peciva.
Akcenat će biti stavljen na neposrednu proizvodnju i zbog toga će obavljanje mnogih pratećih aktivnosti biti povjereno matičnoj firmi ili drugim firmama. Takođe su u toku remonti svih tunelskih peći, a iz razloga kako bi se poboljšao kvalitet hljeba i optimizovala proizvodnja.
Reagujući na navode sindikata “Sloga” po kojima Don Don planira da otpusti mnogo više radnika nego što je prvobitno najavljeno, Todorović je istakao da se broj od 250-300 radnika u “Žitopeku” odnosi na idealnu situaciju, odnosno, toliko radnika će biti potrebno kada pogon bude radio punim kapacitetom.
U ovom momentu, pogon radi sa manje od 40 odsto kapaciteta, do čega je dovelo decenijsko stagniranje pogona, neulaganje u kadar i opremu, neracionalno zapošljavanje i izostajanje promišljene strategije.
“Žitopek” proizvodi dnevno oko 40.000 vekni hljeba, ali će već sredinom septembra dnevna proizvodnja biti povećana na 60.000 vekni, najavio je Todorović. Tanjug