PEKING, Kineska vlada je odlučila da prestane da upotrebljava softvere američke kompanije Simantek i ruske Kasperski Lebfrom, što je privuklo veliku pažnju javnosti.
Kineske firme Čihu 360(Qihoo), Beiđing Venustek, CAJinčen Nju Sajans i Beiđing Rajzing preuzeće zaštitu podataka vladinih računara.
Stručnjaci ne mogu da se slože da li je takva odluka donijeta iz bezbjednosnih razloga i podstaknuta aferom o prisluškivanju NSA preko programa “Prizma“, ili su kineske firme dorasle zadatku zaštite bezbjednosti vladinih računara.
Svi oni, međutim, smatraju da će strane kompanije svakako izgubiti mnogo novca ako vladi ne budu više trebale njihove usluge, objavio je juče Kineski radio internacional.
“Ukoliko zaista budu isterane iz vladinih kancelarija, kompanije Kasperski i Simantek će svakako zabilježiti velike gubitke, jer kineska vlada na tržištu kupuje 23 odsto bezbjednosnih softvera”, izjavio je Vang Pei, menadžer za istraživanje u kompaniji IDC Čajna, koja se bavi provjerom kvaliteta softvera.
On se osvrnuo i na bezbjednosnu situaciju.
“Jasna je i poruka Vlade, s obzirom na trenutnu situaciju u svijetu informacione bezbjednosti, da želi da se okrene proizvodima koji su razvijeni u zemlji. To će biti dobra prilika i za unapređenje rada domaćih kompanija”, zaključio je Vang.
Zamjenik direktora za odnose sa javnošću kompanije Kasperski, Julija Judina, rekla je da se o najnovijim događajima razgovara sa kineskim vlastima.
“Preuranjeno je sada govoriti o bilo kakvim detaljima”, rekla je Judina.
Komentar Simanteka bio je potpuno nedostupan. Tanjug