PODGORICA, Ročište po tužbi En plus grupe protiv Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP) zbog vraćanja duga od 44 miliona evra, koje je trebalo da bude održano danas u Nikoziji, odloženo je za 15. septembar zbog prikupljanja novih dokaza, prenosi portal Cdm.me.
Pored punomoćnika KAP-a, ročištu je trebalo da prisustvuje i advokat kompanije Uniprom, koja je preuzela upravljanje fabrikom 19. jula, kazala je CdM-u portparol Uniproma, Nina Redžepagić.
Prvo ročište u sporu, koji je pred Okružnim sudom u Nikoziji protiv KAP-a pokrenula ruska En plus grupa, odgođeno je takođe krajem jula zbog prikupljanja novih dokaza.
Iz En plus grupe je saopšteno da je okružni sud u Nikoziji, u okviru razmatranja njihove tužbe o povraćaju duga od 44 miliona evra, uveo mjere obezbjeđenja u vidu zabrane bilo kojih transakcija sa imovinom KAP-a, pa i prodaju.
Kako je tada saopšteno iz En plus grupe, ta zabrana uključuje otuđenje imovine, novčanih sredstava sa računa KAP-a, kao i proizvedenog aluminijuma.
Zabrana se odnosi i na prodaju fabrike kompaniji Uniprom po cijeni od 28 miliona evra, prije rješenja po tužbi En plus grupe.
Rješenje okružnog suda u Nikoziji, kako je najavljeno iz En plus grupe, biće poslato na izvršenje u Crnu Goru, kao i u zemlje gdje su registrovani glavni aktivni poslovni partneri KAP-a, koji je pod stečajem.
Oni su istakli da su, prema međunarodnim sporazumima Crne Gore, rješenja kiparskog suda obavezna za izvršenje, ali se sa tim ne slažu brojni crnogorski stručnjaci, koji tvrde da odluka ne može biti pravosnažna, jer je nakon otvaranja stečaja za sve sporove postao nadležan Privredni sud u Podgorici.
Tako je stečajni upravnik KAP-a Veselin Perišić ranije kazao da nijedan strani sud, pa ni okružni sud u Nikoziji, ne može zabraniti sprovođenje stečajnog postupka i prodaju imovine.
En plus grupa je ranije pokrenula dva arbitražna postupka protiv vlade Crne Gore zbog kršenja uslova pomirenja iz 2009. godine, kao i Međuvladinog sporazuma o zaštiti stranih investicija između Kipra i Crne Gore.
Ukupan iznos potraživanja prema vladi Crne Gore po ovim tužbama iznosi više od 700 miliona evra, uključujući naknadu štete koju je En plus imala zbog postupanja vlade Crne Gore, kao i povrede ranije zaključenih partnerskih sporazuma sa investitorom. Tanjug