KRAGUJEVAC, Šumadija ima veliki, ali nedovoljno iskorišćen potencijal za razvoj ruralnog turizma, a norveški projekat “Podrška razvoju ruralnog turizma u Šumadiji”, preko kojeg je više seoskih domaćinstava dobilo pomoć, ima za cilj da doprinese promjeni takve situacije.
Član gradskog vijeća Kragujevca za privredu i privatno preduzetništvo Dalibor Jekić rekao je juče da je ruralni turizam nova šansa za dalji ekonomski razvoj Kragujevca.
“Ove godine smo uveli još jednu kreditnu liniju, pored redovne linije za podsticaj preduzetništva i za podsticaj seoskog turizma i odlučili smo da ćemo tri granta dodijeliti za postojeće domaćine koji se već bave seoskim turizmom kako bi podigli svoje kapacitete i poboljšali nivo usluge”, rekao je Jekić novinarima tokom obilaska seoskih domaćinstava u mjestima Vlakče, Stragare i Mala Vrbica.
On je istakao i da su grantovi opredjeljeni i za domaćine koji ubuduće namjeravaju da se bave seoskim turizmom.
“Kragujevac će nastaviti sa praksom podsticanja seoskog turizma jer Šumadija ima ogroman potencijal, ali neiskorišćen”, dodao je.
Direktorka Turističke organizacije Kragujevca Snežana Milisavljević rekla je da, imajući u vidu turistički potencijal, broj sela i to koliko se radi na poboljšanju kvaliteta usluga, Šumadija nema dovoljno razvijen seoski turizam niti dovoljno gostiju, ali da ima veliki potencijal.
“Seoski turizam na području Kragujevca, odnosno Šumadije, ima veliki potencijal upravo zbog autentičnog i prepoznatljivog podneblja, ali nije razvijen u dovoljnoj mjeri. Plan je da do kraja godine imamo strategiju razvoja turizma, a bitan segment tog dokumenta je seoski turizam”, rekla je Milisavljević.
Ona je navela da projekat razvoja ruralnih turističkih destinacija, koji finansira ambasada Norveške i te kako značajan za turističku organizaciju odnosno za seoske domaćine, imajući u vidu da je krajni cilj da se kroz projekat unapredi usluga u postojećim domaćinstvima i da se animira još veći broj domaćina da se bave ovim poslom.
Milisavljević je podsjetila da na području Kragujevca ima 18 registrovanih seoskih domaćiunstava koja se aktivno bave tim poslom.
Ona je istakla da Kragujevac i Šumadija nude gostima različite sadržaje i da se trude da obogate ponudu novim sadržajima.
Koordinatorka norveškog projekta Marija Stojadinović rekla je da je projekat počeo prošle godine u novembru, da traje godinu dana i da je njegova ukupna vrijednost 60.000 evra – 48.000 su donacije ambasade Norveške, a ostalih 12.000 je lokalno učešće grada Kragujevca.
Prema njenim riječima, projekat ima nekoliko komponenti, a jedna se odnosi na jačanje kompetentnosti postojećih domaćina koji se bave seoskim turizmom kroz obuke i finansijsku podršku.
Kako je navela, dio projekta se odnosi na generalnu promociju Šumadije kao potencijalno interesantne turističke destinacije, dok se dio odnosi na razvoj strategije turizma grada Kragujevca.
Ovim projektom obuhvaćeno je 15 domaćinstava koja se već bave seoskim turizmom i desetak porodica koje su zainteresovane za to, rekla je Stojadinović. Tanjug