BEOGRAD, Srbija je danas na novom putu, na kojem trenutno, možda, boljitak nije tako vidljiv, ali reformski zakoni koji se donose u najskorije vrijeme će omoguciti promjenu privrednog ambijenta i donijeti nove investicije, uvjeren je predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić.
Predstavnik srpske privrede kao posebno dobar potez Vlade Srbije u proteklom periodu vidi obezbjeđivanje subvencionisanih dinarskih kredita, koje je do sada, prema raspoloživim informacijama, iskoristilo više od 10. 000 preduzeća, uglavnom malih i srednjih, u ukupnom iznosu koji premašuje 500 miliona evra.
“To je dobar podsticaj i dobar znak“, kaže Sertić.
On ističe da je važno nastaviti sa reformama javnog sektora – administracije, inspekcijskih službi, sudstva, radi podizanja njihove efikasnosti.
“Posebna pažnja mora biti usmjerena ka javnom privrednom sektoru, koji generiše najveće gubitke”, kaže Sertić i podsjeća da je u prošloj godini oko 510 javnih preduzeća, koja su predalafinansijske izvještaje, iskazalo gubitak od ukupno 51 milijardu dinara, što je više nego ostatak privrede.
Upozorava da srpsku privredu i dalje guši nelikvidnost i nesolventnost i kao primjer navodi da gotovo svako peto preduzeće i svaki deseti preduzetnik ima problem sa likvidnošću.
Napominjući da je cijela Evropa u krizi, Sertić je, govoreći o Srbiji, ukazao da imamo relativno stabilan kurs dinara, uz očuvanu stabilnost deviznih rezervi, čiji nivo je krajem prvog polugodišta ove godine gotovo identičan onoa s kraja 2013.
“Možemo da se pohvalimo da imamo gotovo 19,5 odsto veći izvoz nego u istom periodu prošle godine, manji deficit u robnoj razmjeni i da nam je pokrivenost uvoza izvozom dostigla gotovo 75 odsto. To govori da u nekim sferama naše ekonomije postoji dobar i kvalitetan sistem rada”, istakao je Sertić.
Podsjetio je da je nedavno jedna norveška konsultantska kuća objavila da je Srbija, kao zemlja u razvoju, jedna od najpodesnijih i najboljih za investiranje u ovom momentu.
Dodaje, međutim, da je nivo investicija sličan onom iz 2013. godine, iako, kako kaže, razlog nije samo do Srbije.
Ono što Srbija može da uradi jeste da država garantuje investitorima sva prava koja imaju u drugim zemljama i gradi predvidiv i podsticajan poslovni ambijent za ulaganje i poslovanje, smatra Sertić.
Za prvog čovjeka PKS saradnja sa državama regiona je veoma važna, jer taj prostor, kako kaže, Evropa i svijet, a posebno potencijalni investitori uglavnom posmatraju kao cjelinu, kao tržište Balkana.
Tome, dodaje, ne treba da se protivimo, već naprotiv da koristimo i insistiramo na svim formama saradnje koje podržavaju EU i neki međunarodni faktori.
U okviru CEFTA sporazuma, nesuglasice koje imamo u internoj trgovini na Balkanu rješavamo na najbolji moguci način – pregovorima.
Velika šansa je, kaže, u povezivanju kompanija u regionu radi zajedničkog nastupa na trećim tržistima. Dobar primjer je konzorcijum Feniks koji je okupio više od 50 kompanija iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije i Bosne i Hercegovine.
“Kompanije uključene u konzorcijom su male i ne bi mogle da obezbjedi ni dovoljno posla, ni garancija za realizaciju velikih poslova i zato se te kompanije upravo u tom dijelu udružuju“, naveo je Sertić. Tanjug