BEOGRAD, Prognoze su da će izvoz meda iz Srbije ove godine pasti za najmanje 85 odsto, a zbog izostanka bagremove paše očekuje se i nestašica meda na tržištu Srbije, izjavio je Tanjugu predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović.
Prošle godine, na bagremovoj paši, članovi SPOS-a prikupili su 3.044 tone meda, a ove godine ni 300 tona, istakao je Živadinović.
U majskim poplavama nastradale su 1.683 košnice, a ukupna šteta zbog uništenja pčelinjih društava i gubitka prinosa bagremovog meda iznosi više od 20 miliona evra, rekao je Živadinović.
“Direktna šteta zbog uništenja pčelinjih društava iznosi oko 300.000 evra, a štetu na poplavljenoj opremi i repromaterijalu bukvalno je nemoguće obračunati, jer je ogromna”, naveo je Živadinović.
On je ukazao da je ovo malo bagremovog meda koga ima na tržištu uglavnom zaliha od prošle godine, a da će ove godine za izvoz biti samo nešto suncokretovog meda, i eventualno nekih manjih zaliha od prošle godine.
Živadinović je upozorio i da će pčelari biti prinuđeni da sav suncokretov med daju na otkup, kako bi došli do novca da pokriju ogromne troškove ove godine, zbog izostanka glavne bagremove paše.
On je kazao da je već došlo do pomeranja cijena meda na gore, jer se trenutno stanje više ni ne može nazvati nestašicom, već u pojedinim krajevima i kod pojedinih pčelara, i potpunim nedostatkom meda sa zaliha, kojih više nema, a novi med pčele zbog klimatskih neprilika “nisu mogle da sakupe ni za sebe, a kamoli za pčelara”.
Cijena meda je u prosjeku od 600 do 800 dinara za kilogram, a kreće se i do 1.500 dinara, zavisno od vrste meda i regiona Srbije, napomenuo je Živadinović.
Prošle godine su članovi SPOS-a proizveli 6.983 tona meda. Od toga, 3.044 tone bagremovog, 2.088 tona suncokretovog, 774 tone livadskog, 569 tona cvjetnog (mješanog), 340 tona lipovog, 65 tona šumskog, 48 tona od uljane repice, 39 tona meda od bagremca, i 11 tona ostalih ređih vrsta meda.
Prošle godine postignut je istorijski rekord izvoza meda u visini od 3.371 tone meda.
Najviše se izvozi u Njemačku, Italiju, Norvešku, Francusku, Austriju, Belgiju… Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Глупости,нек увезу из РС и БиХ а својим члановима нек помогну,ваљда постоји нека чланарина у савезу.