TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale jer ulagačima nedostaje novih podsticaja, s obzirom na jučerašnju stagnaciju indeksa na Wall Streetu i anemične poslovne rezultate kompanija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,6 odsto, a porasle su, 0,2 odsto, i cijene akcija u Australiji.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Singapuru i Južnoj Koreji pali su, pak, između 0,1 i 0,3 odsto, a kako su pale cijene i na drugim azijskim tržištima, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,3 odsto, skliznuvši s najviših nivoa u tri godine.
Jučerašnja stagnacija cijena akcija na Wall Streetu ne djeluje podsticajno. Doduše, S&P 500 indeks dostigao je novi rekordni nivo, 1.987 bodova, no uz porast od svega 0,05 odsto.
Posljedica je to anemičnih poslovnih rezultata američkih kompanija u drugom tromjesečju. Doduše, većina njih ostvarila je bolje rezultate nego što se procjenjivalo, no očekivanja su niska, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih.
Dosad je 41 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu je njih 68 odsto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju dobiti, dok dugoročni prosjek prebačaja iznosi 63 odsto. Oko 62 odsto kompanija nadmašilo procjene i po pitanju prihoda, više od dugoročnog prosjeka od 61 odsto.
Slična je situacija i u najvećim svjetskim ekonomijama – ni loša, ni pretjerano dobra. Jučerašnji podaci iz Njemačke i Francuske pokazali su da ekonomska aktivnost jača posljednjih mjeseci, no ne toliko da bi se moglo očekivati znatnije ubrzanje rasta u evrozoni.
Nakon dužeg perioda usporavanja rasta, kineska ekonomija posljednjih mjeseci jača, pa se u ovoj godini očekuje rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od oko 7,5 odsto.
I američka se ekonomija oporavlja od oštrog pada u prvom tromjesečju, no Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je juče procjenu rasta najveće svjetske ekonomije u ovoj godini s 2 na 1,7 odsto.
Jutros je, pak, MMF smanjio procjenu rasta cjelokupne globalne ekonomije u 2014. godini s 3,7 na 3,4 odsto.
„Izgledi za globalnu ekonomiju nisu tako loši, zahvaljujući posljednjim dobrim pokazateljima iz SAD-a i Kine, no ne možemo biti previše optimistični“, kaže Norihiro Fujito, strateg u kompaniji Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
A na valutnim se tržištima evro ponešto oporavio nakon što je juče zaronio na 1,3438 dolara, najniži nivo u osam mjeseci. Jutros se kreće oko 1,3465 dolara.
Cijena evra porasla je i prema japanskoj valuti, s jučerašnjih 136,50 na 137,05 jena.
I dolar je ojačao prema ‘japancu’, pa je jutros njegov kurs dostigao 101,80 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 101,55 jena. Hina