TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros porasle, što se zahvaljuje rastu industrijske aktivnosti u Kini i jučerašnjem rekordnom dosegu S&P 500 indeksa na Wall Streetu.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 0,5 odsto, a pale su, za 0,3 odsto, i cijene akcija u Južnoj Koreji.
Berzovni indeksi u Australiji, Singapuru, Hong Kongu i Šangaju porasli su, pak, između 0,1 i 1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 odsto.
Dobro raspoloženje azijskih ulagača ponajviše se zahvaljuje izvještaju HSBC banke, prema kojemu je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u julu porastao s 50,7 na 52 boda, najviši nivo u 18 mjeseci.
To je bolji podatak nego što su analitičari očekivali i ukazuje na ubrzanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
„Ekonomska se aktivnost nastavlja poboljšavati, što pokazuje da niz mini podsticajnih mjera vlasti daje rezultate. Očekujemo da će vlasti nastaviti s podsticajnom politikom idućih mjeseci kako bi se oporavak učvrstio“, kaže Qu Hongbin, ekonomista u HSBC-u.
Pad cijena akcija u Južnoj Koreji posljedica je, pak, podatka da je u drugom tromjesečju tamošnja ekonomija porasla po najnižoj stopi u godinu dana. No, pad cijena nije znatniji jer je Seoul najavio paket mjera za podsticanje rasta, uključujući i povećanu državnu potrošnju.
Pozitivno je, pak, na azijska tržišta uticao jučerašnji rekordni doseg S&P 500 indeksa na Wall Streetu, što se zahvaljuje bojim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza kompanija.
Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa koje su dosad objavile rezultate, njih 68,5 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju dobiti, dok dugoročni prosjek prebačaja iznosi 63 odsto.
Pritom je 63,1 odsto kompanija nadmašilo procjene i po pitanju prihoda, više od dugoročnog prosjeka od 61 odsto. No, očekivanja su niska, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih.
Analitičari kažu i da se novac investicionih fondova, uprkos geopolitičkim rizicima, vraća na tržišta u razvoju u potrazi za većim prinosima. Zahvaljujući tome, MSCI indeks akcija na tržištima u razvoju dostigao je najviši nivo od januara prošle godine.
„Tržištima u razvoju i dalje koristi niska volatilnost, ubrzanje rasta globalne ekonomije i labava monetarna politika centralnih banaka“, poručuju analitičari Barclays banke.
A na valutnim se tržištima zbog geopolitičkih napetosti u Ukrajini i Pojasu Gaze trguje oprezno.
Kurs evra kreće se oko 1,3460 dolara, najnižeg nivoa u osam mjeseci, koliko je iznosio i juče u ovo doba.
Cijena evra stabilizovala se i prema japanskoj valuti, pa se kreće oko 136,50 jena.
Ni dolarov kurs prema ‘japancu’ nije se znatnije promijenio od juče. Kreće se u uskom rasponu od 101,42 do 101,58 jena. Hina