SKOPLJE, Val poskupljenja zatekao je građane Makedonije, i to struje, hljeba, cestarina i cijena registracije vozila. Građani nemaju rješenje za novi cjenovni šok, osim da još više smanje troškove.
Vlada Makedonije najavljuje povećanje penzija, socijalne pomoći i plata administraciji za pet odsto, ali naredne godine.
U protekloj sedmici zadužila je zemlju za pola milijarde evra, koje će građani vraćati u narednoj sedam godina.
Porodica Lujze Tančevske do sada je novcem kojim raspolaže živjela skromno. Nakon novih poskupljenja hljeba i struje, kaže, moraće još stegnuti kaiš.
“Kupujemo minimalno, ono što nam je neophodno za jelo. Ne možemo priuštiti sve što želimo”, kaže domaćica Lujza.
U istoj situaciji su i penzioneri. Odlaze na tržnicu sa preciznim spiskom koje namirnice kupiti i koliko se tog dana može potrošiti. Povrće se, kažu, nekada kupovalo na kile, a danas taman koliko je potrebno za jedan ručak.
Prosječna porodica 40 odsto novca daje za hranu
Povećanje cijene struje od 3,5 odsto proizvođačima hljeba bilo je opravdanje za povećanje cijene od skoro 10 odsto. Toliko su im, kako kažu, veći troškovi proizvodnje.
“Prema zvaničnim podacima, prosječna makedonska porodica 40 odsto novca troši na hranu, 13 odsto na račune za vodu i struju i sedam odsto na odjeću. Ono što preostane, odlazi naobrazovanje, zabavu i putovanja“, izvještava reporterka Al Jazeere Milka Smilevska.
One koji bi putovali očekuju veći troškovi. Cestarina je u Makedoniji poskupila za 33 odsto.
Vlasnike automobila, osim skupljih cestarina, čeka i skuplja registracija, i to za deset evra. I dok građani pokušavaju svoj budžet prilagoditi novim cijenama, Vlada tvrdi da ima protumjere kojima će održati životni standard.
Zaštita standarda iz kredita
“U programu Vlade predviđeno je godišnje povećanje socijalne pomoći, mirovina i plaća u administraciji za pet odsto”, rekao je Dime Spasov, ministar za rad i socijalna pitanja Makedonije.
Stručnjaci napominju da se prema ekonomskim parametrima neko može smatrati siromašnim ukoliko trećinu prihoda troši na hranu.
“Kad imate cjenovni šok u zemlji gdje je 28 odsto stanovništva nezaposleno, to je izravni udar na njih jer oni jedva preživljavaju i svako poskupljenje ih pogađa”, objašnjava profesor ekonomije Borče Trajanovski.
Mjere na zaštiti standarda građana Vlada Makedoije namjerava provoditi iz kredita. Tako se Makedonija nedavno zadužila za novih pola milijarde evra na tržištu kapitala.
Ovaj kredit građani će vraćati narednih sedam godina. Al Jazeera