BEOGRAD, Nova topionica za Rudarsko-topioničarski basen „Bor“ znači mnogo – završetak izgradnje novog postrojenja, u koje će i država uložiti 30 miliona evra, omogućiće viši nivo prerade bakra, i istovremeno opstanak i razvoj giganta koji upošljava više od 5.000 ljudi.
– Najavu ulaganja Vlade u završetak izgradnje nove topionice RTB „Bor“ smatram ohrabrujućim potezom, i te kako značajnim za „podizanje na noge“ industrijskih kapaciteta ne samo grada Bora, već cele Timočke Krajine – komentariše za „Novosti“ Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu na predmetu Ekonomika industrije.
On ističe da je topionica do sada bila „usko grlo“ RTB „Bor“, koji uz to ima i teret velikih dugova iz prošlosti. Zato, kako ističe, ne bi bilo dobro da najavljenih 30 miliona evra ode na isplatu plata i zaostalih dugovanja. Svako ulaganje u proizvodne kapacitete, pak, višestruko će se vratiti.
– RTB „Bor“ je jedna od rijetkih kompanija u Srbiji koja ima svoju sirovinu – ističe profesor Savić. – Bilo bi dobro da prekinemo sa praksom da prodajemo većinsko vlasništvo u takvim preduzećima. Jer, velike strane kompanije uvijek se rukovode profitom. Kada profita nema, njih više ništa ne zadržava u Srbiji.
Nova topionica, po riječima Savića, podići će nivo finalizacije proizvoda u RTB „Bor“, koji je do sada izvozio najniži nivo prerade.
– Najmanje uvijek zarađuju oni na početku proizvodnog lanca, a najviše oni na njegovom kraju – navodi Savić.
Prag rentabilnosti u RTB „Bor“ je na nivou proizvodnje od 3.000 do 3.500 tona bakra godišnje. Toliki nivo omogućava pokriće troškova. Sve iznad toga predstavlja – zaradu.
Pozitivni efekti
Prema ranijim najavama iz RTB „Bor“, efekat izgradnje nove topionice je ekološki i ekonomski – iskorišćenje sumpor-dioksida će se popeti sa 55 na 98 odsto, dok će se povećanim iskorišćenjem na bakru dobijati novih 3.750 tona bakra godišnje. Novosti