SOFIJA, Bugarska će zatražiti da se pridruži novim propisima EU poznatim kao “bankarska unija”, pošto je slab nadzor doveo do kolapsa njene četvrte po veličini banke.
“Postoji konsenzus o hitnom početku procedura za ulazak Bugarske u jedinstveni nadzorni mehanizam EU, kao prvi korak ka pridruživanju bankarskoj uniji“, izjavio je predsjednik Bugarske Rosen Plevnelijev, a prenela agencija Frans pres.
Očekuje se da će novi nadzorni sistem početi da radi u novembru pod okriljem Evropske centralne banke, koja će biti zadužena za superviziju evropskih banaka, da bi se spriječile bankarske krize u budućnosti.
Bugarska, koja je postala članica EU 2007, još uvijek nije u evrozoni, ali sprovodi režim valutnog odbora pod kontrolom Međunarodnog monetarnog fonda i njena valuta lev vezana je fiksnim kursem za evro.
Saopštenje predsjednika dolazi nakon sastanka centralne banke, vlade i lidera vodećih partija u parlamentu u pokušaju da se umire deponenti Korporativno-komercijalne banke, koja je privremeno zatvorena krajem juna, nakon što je stavljena pod nadzor države zbog toga što su klijenti, uznemireni medijskim napisima o sumnjivima ugovorima te institucije, pojurili u njene filijale da podignu novac.
U Bugarskoj su se javila strahovanja od ponavljanja razorne bankarske krize iz 1996/1997, kad je 14 banaka bankrotiralo.
Zdrava sredstva i depoziti iz Korporativno-komercijalne banke biće prebačeni u banku Kredi Agrikol Bulgarija, bivšu filijalu francuskog Kredi Agrikola, koja će biti nacionalizovana.
Bugarska, kao i ostale zemlje EU, garantuje za depozite do 196.000 leva (100.000 evra), a Plevnelijev je poručio da fond za osiguranje depozita i vlada imaju dovoljno sredstava da isplate osigurane depozite Korpbanke. Tanjug