BIJELJINA, Skupština grada Bijeljina usvojila je danas Nacrt rebalansa budžeta za 2014. godinu, jer su poplave u maju i junu smanjile priliv sredstava od oko 3,2 miliona maraka, stvorile dodatne troškovi od oko 600.000 KM, čime je deficit iz prva tri mjeseca od 800.000 KM povećan na čak 4,5 miliona KM.
„Bili smo primorani da idemo na smanjenje budžetske potrošnje, a određenim finansijskim aranžmanima moramo amortizovati nedostatak od 4,5 miliona KM u drugoj polovini godine. Ovo su bolni rezovi za sve one koji su oslonjeni na budžet, ali, mi smo bili primorani na ovaj korak“, rekao je načelnik Odjeljenja za finansije grada Milorad Sofrenić, obrazlažući potrebu rebalansa budžeta.
Sa smanjenjima i uštedam, kaže Sofrenić, pokušaće se stabilizovati budžet koji je bio projektovan na 45,3 miliona KM za ovu godinu.
„Uslijediće javna rasprava i za dvadesetak dana ćemo utvrditi prijedlog rebalansa budžeta koji će ići na usvajanje u Skupštinu grada. Pokušaćemo pronaći i unutarnje rezerve, kako bismo još smanjili potrošnju za oko 600.000 KM do milion maraka, uz već predviđeno smanjenje od tri miliona maraka. Od banaka očekujemo da nam odobre grejs – period od šest mjeseci, kako bismo odgodili plaćanje nekih kreditnih anuiteta. To bi za nas značilo još jedan vid finansijske konsolidacije u iznosu od 1,5 do dva miliona maraka, što bi nam omogućilo finansijsku relaksaciju do kraja godine“, izjavio je Sofrenić, naglasivši da je nacrt rebalansa budžeta dobio jednoglasnu podršku prisutnih odbornika.
Komentarišući usvojene amandmane na nacrt rebalansa budžeta, Sofrenić je izjavio da je usvojen amandman da se Domu zdravlja sa 350.000 KM poveća iznos na 465.000 KM, jer je, kako on kaže, bilo nerealno da ostane prvobitni iznos od 570.000 KM iz prve verzije budžeta.
„U ovim okolnostima morali smo ići na smanjenje za oko 20 odsto za Dom zdravlja, iako smo bili predvidjeli smanjenje od 40 odsto. Zaposleni u Domu zdravlja nisu time zadovoljni i čak su nagovještavali i protesnu šetnju. Na sreću, do toga nije došlo. S druge strane, Centru za socijalni rad povećali smo iznos za 350.000 KM, jer ja to naša zakonska obaveza zbog većeg broja korisnika socijalne zaštite. Vlada RS finansira 50 odsto tih potreba“, kaže Sofrenović.
Komentarišući neophodnost novog kreditnog zaduženja od pet miliona maraka, Sofrenić kaže da je Vlada RS prepoznala tu potrebu za Bijeljinu, Doboj i Šamac, prije svega, zbog ogromnih šteta koje su pretrpjeli u poplavama.
„Sa novih pet miliona kreditnog zaduženja prelazimo samo zakonski okvir za 0,7 odsto i ono će u ukupnom iznosu ići na 18,7 odsto. Bijeljina je od Vlade RS do sada dobila svega oko 15.000 KM sa računa solidarnosti. Moramo rješavati brojne probleme saniranja objekata i infrastrukture koja je oštećena u poplavama. To je nešto što Bijeljina mora uraditi u narednom periodu. Ranije smo bili kreditno zaduženi sa 69 miliona maraka, a trenutno smo zaduženi sa 41 milion KM“, kaže Sofrenić, ističući da se redovno izmiruju kreditne obaveze prema bankama.
CAPITAL: LJ.LJ.