PARIZ, Francuski ministar finansija Mišel Sapin predlaže “rebalans” na evropskom valutnom tržištu, a mjere koje će predstaviti pred Evropskom komisijom trebalo bi da okončaju hegemoniju dolara u međunarodnoj trgovini – navode finansijski portali.
U intervjuu za “Fajnenšel tajms” Sapin ističe da evropske zemlje ne moraju svoje transakcije raditi u američkoj valuti.
Sapin je šokirao Vašington kada se pridružio zahtjevima za de-dolarizaciju Evrope.
“Evropljani su navikli na kupovinu u dolarima, kao u slučaju aviona. Da li je to nužno? Mislim da nije.
Moguć je i potreban rebalans, ali ne samo u odnosu na evro, nego i u odnosu na strane važne valute koje su sve zastupljenije u međunarodnoj trgovini“,precizira Sapin.
Analitičari napominju da su francuske vlasti ogorčene, jer je američko pravosuđe odredilo francuskoj banci BNP visoku novčanu kaznu od osam do devet milijardi dolara zbog navodnih nepravilnosti u poslovanju sa Kubom, Sudanom i Iranom.
Gregorio Lopez Sanz, profesor ekonomske politike na Univerzitetu Kastilja – La Manča, smatra da Evropa ima ozbiljan problem, a to je nedostatak suvereniteta.
SAD se drže jednostrane politike embarga i kažnjavaju svakoga ko se odvaži da vodi politiku samostalno – smatra on.
Šta će se desiti ako u jednom trenutku ostatak svijeta ili određena ekonomska područja odluče da prekinu sa dolarom kao referentnom valutom?
Bilo bi preplavljeno valutno tržište i dolar bi izgubio sve privilegije. To bi bila velika kazna i udarac za američku ekonomiju.
Ako se ostatak svijeta odluči da okonča hegemoniju dolara, SAD će morati da se nose sa velikim javnim deficitom, vanjskim dugom i problemima sa inflacijom, smatraju ekonomski stručnjaci.
De-dolarizacija polako postaje nezaustavljiv trend i ne ograničava se samo na Kinu i Rusiju.
Predstavnici Narodne banke Kine su 28. juna u Švajcarskoj potpisali memorandume o razumijevanju, koji za cilj ima saradnju Kine, Luksemburga i Francuske u “nadzoru, razmjeni informacija i sklapanju ugovora u trgovini u kineskom juanu”.
To isto je sa Velikom Britanijom dogovoreno 18. juna, a Njemačka je isti sporazum potpisala u Frankfurtu krajem marta.
Sve je počelo nakon kineske opaske “da bi bilo dobro, zbog vlastite sigurnosti, razmisliti o mogućim posljedicama zavisnosti od američkog dolara”.