BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da novim zakonom o radu neće biti uskraćen nijedan nivo dostignutih prava radnika.
“Imamo potrebu da pratimo sve promjene u sferi društveno-ekonomskih odnosa u Srpskoj. Potrebno je dodatno zakonsko djelovanje da bi se Srpska u zakonodavnom smislu mogla dalje razvijati i ići u korak sa aktuelnim potrebama. Potrebno je da Srpska dorađuje svoje zakonodavstvo i to činimo”, istakao je Đokić.
On je podsjetio da je proteklih godina doneseno nekoliko reformskih zakona i u oblasti rada i boračko-invalidske zaštite, kao što je Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju i Zakon o pravima boraca.
“Pojavila se realna potreba da se, kada je riječ o potpunoj primjeni Zakona o PIO, izvrši i promjena u postojećem Zakonu o radu”, rekao je Đokić na konferenciji za novinare u pauzi okruglog stola pod nazivom “Analiza primjene Zakona o radu Republike Srpske”, koji organizuje resorno ministarstvo.
On je dodao da je zakon o radu sistemski zakon, jedan od najvažnijih pravnih akata, te da je Srpska u ovu oblast ušla odgovorno, sa temeljnim procjenama.
Đokić je podsjetio da je krajem prošle godine ponuđen radni materijal novog zakona o radu, ali da je ona izazvala polemike u javnosti.
“Suštinska namjera Vlade nije bila, niti će biti, da podržava, niti da kreira radno zakonodavstvo koje bi bilo na štetu građana. Zakon o radu ne može biti donesen na štetu radnika, niti poslovne zajednice”, naglasio je Đokić.
On je istakao da je namjera da budu regulisana pitanja u korist radnika – radno vrijeme, plata, noćni rad, prekovremeni rad, godišnji odmor i druga.
“Srpska je kao dio BiH preuzela određene obaveze na putu ka EU i mora svoje zakonodavstvo stalno usklađivati sa tekovinama EU i u tom smislu smo donijeli niz zakona. U seriji ranog zakonodavstva i u Evropi su se desile određene promjene, pa ih treba pratiti i nije nam cilj da svoje zakonodavstvo donosimo samo zato što to zahtijeva neko s vana”, rekao je Đokić.
On je napomenuo da je trenutni Zakon o radu donesen 2000. godine kao reformski zakon, da je pretrpio nekoliko dopuna i izmjena.
“Bio je zakon koji je otvorio važnu stranicu jednog dijela tranzicije – privatizaciju, koja je tek poslije 2000. godine intenzivnije vođena i uglavnom završena u Srpskoj”, naveo je Đokić. Srna