SARAJEVO, Delegacija EU u BiH u narednim mjesecima mobilisaće nekoliko miliona KM za pomoć poplavljenim područjima, dok će Federalni zavod za zapošljavanje izdvojiti 3,6 miliona KM za različite mjere pružanja pomoći, zaključeno je na Prvom koordinacionom forumu za pomoć poplavljenim područjima, održanom danas u Sarajevu.
Na radionici pod nazivom “očuvanje radnih mjesta”, održanoj u okviru Foruma, stizale su ponude za pomoć od malih i velikih preduzeća, među kojima se ističe Šparkase banka koja će u ovoj godini izdvojiti više od 500.000 KM pomoći stanovništvu i preduzećima u ugroženim područjima, saopšteno je iz “ASA grupacije”, jednog od organizatora skupa.
Ovoj radionici prisustvovali su i predstavnici kompanija iz ugroženih područja. Poslodavci iz Doboja istakli su da nemaju nikakve olakšice u pristupu kreditima, te da ih je za očuvanje radnih mjesta u njihovim kompanijama neophodno rasteretiti od dažbina za period od najmanje šest do 12 mjeseci ili privremeno obustaviti otplatu kredita.
Jedan od predmeta današnje diskusije bilo je vraćanje PDV-a koje, prema mišljenju učesnika, može doprinijeti zaustavljanju rasta nezaposlenosti. Zaključeno je da je potrebno dodatno lobirati za povrat PDV-a na robu i usluge koje kompanije doniraju čime bi se sačuvala radna mjesta i stvorila nova raspoloživa sredstva za pomoć.
Privrednici koji su učestvovali u radionici o temi obnove stambenih jedinica i javnih ustanova iskazali su potrebu za konkretnijim informacijama o nastalim štetama.
Iako se zna da je za 43.000 stambenih jedinica potrebna kompletna ili djelimična sanacija, kao i da se šteta procjenjuje na 820 miliona KM, rečeno je da ne postoji jasan pokazatelj o tome šta konkretno treba od građevinskog materijala i pratećih elemenata. Ipak, privrednici su više nego spremni da pomognu i ovaj forum vide kao dobru platformu za naredni korak, navodi se u saopštenju.
Zaključci radionice o temi poljoprivredne proizvodnje su da u akcije pomoći treba više da se uključe institucije vlasti, nevladin sektor i međunarodne organizacije, kao i da treba ažurirati “sortnu listu”, koja je stara tri godine.
Koordinacioni forum, u kojem su učestvovali predstavnici privatnog sektora iz BiH i predstavnici međunarodne zajednice, organizovala je Fondacija “Hastor” putem projekta “Srcem za BiH” u saradnji sa Švajcarskom razvojnom agencijom /SDC/ i Razvojnim programom UNDP. Srna