ŽENEVA, Direktna strana ulaganja na globalnom nivou u prošloj godini povećana su 9,0 odsto, na 1.450 milijardi dolara, a zemlje najviše pogođene krizom, Španija i Italija, ponovo su osvojile povjerenje stranih kompanija, pokazuje godišnji izvještaj Konferencije Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju (UNKTAD) za 2013.
Na taj način ukupne strane investicija u svijetu povratile su nivo iz godina prije krize, kada su u prosjeku iznosile 1.490 milijardi godišnje.
UNKTAD predviđa da će se međunarodni tokovi novca narednih godina značajno povećati, i da će direktna strana ulaganja 2016. dostići 1.800 milijardi dolara, zahvaljujući prije svega investicijama u industrijalizovanim zemljama, navodi se u izvještaju.
Od 39 razvijenih privreda u svijetu, manje od polovine privuklo je u 2013. više stranog novca nego prethodne godine.
Najatraktivnija evropska destinacija za investitore bila je Španija, gdje su direktna strana ulaganja porasla sa 26 na 39 milijardi dolara. Stranih investicija u Italiji 2012. godine gotovo da nije ni bilo, dok je u 2013. njihova vrijednost bila 16,5 milijardi dolara.
Nasuprot tome, Francuska i Velika Britanija zabilježile su pad direktnih stranih ulaganja drugu godinu zaredom.
Sjedinjene Američke Države zadržale su svoju poziciju najatraktivnije zemlje u svijetu za investitore, uz rast direktnih stranih ulaganja za 27 milijardi dolara na 188 milijardi dolara.
Strane investicije u Kini zabilježile su blagi rast, na 124 milijarde dolara, ali je ova zemlja ipak ostala na drugoj poziciji, iza SAD.
Rusija se prema vrijednosti stranih investicija našla na trećem mjestu, sa 79 milijardi dolara, uglavnom zahvaljujući ulaganjima u naftnu industriju.
Već drugu godinu zaredom više od polovine svih stranih ulaganja odnosilo se na zemlje u razvoju.
Istovremeno, kompanije koje posluju na tržištima u razvoju i tržištima u nastajanju povećale su svoje investicije u inostranstvu, tako da ona inose 39 odsto ukupne vrijednosti stranih ulaganja na globalnom nivou, navodi se u izvještaju UNKTAD-a. Tanjug