BEOGRAD, Potpredsjednica Vlade Srbije Kori Udovički izjavila je juče da vjeruje da bi novi zakon o privatizaciji mogao da riješi problem privatizacije u Srbiji, ali je, kako dodaje, neophodan koordinisan pristup kako se ne bi desilo da proces koče sitnice koje zavise od drugih resora.
“Apriori vjerujem da novi zakon može da riješi pitanje privatizacije u Srbiji, mada ne mogu da kažem da sam se unijela u detalje. Zakon je važna osnova, ali moramo da pogledamo kakva je sve podrška potrebna da se do kraja nešto ne bi suštinski promijenilo“, rekla je Udovički na 14. Ekonomskom samitu čiji je medijski pokrovitelj Tanjug Biz.
Prema njenim riječima, mora da se riješi problem koji nastane nakon usvajanja zakona kada primjena zapinje.
“U Srbiji je praksa da neki minister nešto pokrene i to je potpuno ubjedljivo, ali odjednom ga koče sitnice koje zavise od drugih resora”, ukazala je ona dodavši da je neophodna volja da se problemi sistemski rješavaju.
Udovički je podsjetila da, kada je riječ o privatizaciji, postoji i problem što imamo puno nerješenih ostataka, što džavne, što društvene svojine, koje će, kako kaže, biti teško do kraja riješiti čisto zato što su to sitne i opterećene svojine.
Ona je podvukla i da novi zakoni o stečaju i privatizaciji naglašavaju potrebu da se završi sa preduzećima u restrukturiranju, ali je istakla da postoji još niz mjera koje moraju da se donesu.
“Mjere se tiču različitih oblasti, te hipotekarni zakon – mala izmjena ovdje, te regulativa NBS – mala izmjena tamo. Dakle, potrebno je mnogo malih koordiniranih koraka ako hoćemo da zakon posluži ne samo preduzećima u restrukturiranju, nego uopšte za podsticanje rješavanja finansijske nelikvidnosti u zemlji, a to nam je problem broj jedan za oporavak privrednog rasta“, poručila je Udovički.
Generalni direktor Ekonomskog instituta Dragan Šagovnović je rekao da je njegov utisak da Srbija prvi put ima odvajanje zakona o privatizaciji od zakona o stečaju, pošto je, kaže, prethodni zakon kroz uredbe došao na nivo gotovo zakona o stečaju.
“Sada su jasno odvojena ta dva zakona, a iz kratkih naznaka vidim da će u sebi sadržati pretpostavku toga da će preduzeća nastaviti da rade, dok će se kod onih preduzeća kojima više nema spasa ići u pravcu stečaja”, rekao je on.
Ono što je bitno, dodaje, jeste što zakon ostavlja mogućnost da se korporativizuju javna preduzeća ne prejudicirajući njihovu privatizaciju, odnosno vlasničku transformaciju.
“To je jako bitno, prije svega u granama kao što je poljoprivreda, gdje država mora da uzme aktivnu ulogu jer drugačije neće podići performanse. Druga grana gdje svakako treba zadržati većinski vlasnički interes države jeste energetika”, rekao je Šagovnović.
Upitan koliko će nas koštati ovi zakoni, u smislu, da li se ostaje pri procjenama da će oko 50.000 ljudi ostati bez posla, on odgovara:
“Važnije od toga koliko će nas koštati,jeste pitanje koliko ćemo dobiti kroz to da dođe do realnog zaposlenja ljudi. Postojeće stanje je neodrživo i u tom smislu se moraju uraditi i stečajne reforme“, kaže on. Tanjug