PODGORICA, Može li izmjena krivičnog zakonika Crne Gore, kojom bi neisplaćivenje zarada postalo krivično djelo, spriječiti ovu pojavu koja je uzela maha u Crnoj Gori?
Iako ne postoji precizan podatak, izvjesno je da se hiljadama broje zaposleni kojima plate kasne mjesecima, pa i godinama.
Poslanik Demokratskog fronta Nebojša Medojević je, imajući to u vidu, predložio izmjene Krivičnog zakonika koje predviđaju da neisplaćivanje zarada bude krivično djelo i da obračunske liste zarada budu sredstvo za prinudnu naplatu.
Po njegovim riječima, u manjini su odgovorni poslodavci koji svojim radnicima redovno isplaćuju zarade, a krivično djelo, po njegovom mišljenju treba da bude i neizdavanje obračuna mjesečne zarade.
– Pojava neisplaćivanja zarada od strane neodgovornih poslodavaca i zelenašenje su dvije veoma rasprostranjene pojave u Crnoj Gori – kazao je Medojević obrazlažući svoj prijedlog.
Međutim, po mišljenju advokata Veselina Radulovića, treba biti veoma oprezan prilikom uvođenja novih krivičnih djela. On smatra da u crnogorskom zakonodavstvu postoji više osnova da se poslodavci natjeraju da zaposlenima redovno isplaćuju zarade, ali da se zakoni ne primjenjuju.
– Potupuno razumijem motive za ovakav prijedlog, sa aspekta opravdanosti. Sa druge strane, moje profesionalno mišljenje je da ne treba pretjerano širiti zonu krivične odgovornosti, ukoliko već postoji mogućnost da se to rješava bez krivično-pravne represije – kaže za “Novosti” Radulović. On se slaže da je pojava neisplaćivanja zarada zaposlenima uzela maha, i dodaje da su za to krive institucije koje ne rade svoj posao.
Mrtvo slovo
– U više crnogorskih zakona postoji osnov da se ovakvo stanje spriječi ili značajno suzbije, ali se to iz nekog razloga ne čini. Plašim se, da, čak i da se usvoje takve izmjene krivičnog zakonika, i to postane krivično djelo, to će ostati slovo na papiru jer se neće primjenjivati. Velika je mogućnost da se to svede na političku priču koja neće imati efekta u praksi. Uvijek treba biti oprezan u propisivanju novih krivičnih djela. Prvo treba raditi na implementaciji već postojećih propisa u suzbijanju te pojave – zaključuje Radulović. Novosti