BEOGRAD , Fabrika kamene mineralne vune “Knauf insulation” u Surdulici dostigla je godišnju proizvodnju od 44.000 tona tog izolacionog materijala.
Marketing menadžer te kompanije Marija Ilić rekla je Tanjugu da se 60 odsto proizvodnje izvozi u zemlje regiona, ali i u Kinu, Tursku, Azerbejdžan.
Osim na tržišta u regionu, bugarsko, rumunsko, grčko, makedonsko, albansko, hrvatsko i crnogorsko tržište, iz Surdulice se izvozi kamena vuna i u Izrael i Saudijsku Arabiju.
Ilićeva je navela da “Knauf insulation” u Srbiji zapošljava 130 radnika, a surdulička fabrika jedna je od nauspješnijih na jugu Srbije.
Fabrika u Surdulici u maju ove godine je trebalo da obilježi jubilej – 40 godina rada, ali je zbog poplava i solidarnosti sa ugroženima obilježavanje tog jubileja otkazano, rekla je Ilićeva i podsjetila da je multinacionalna kompanija “Knauf Insulation” sa sjedištem u Njemačkoj, 2005. godine kupila nekadašnju domaću fabriku “Vunizol” koja postoji od 1974. godine.
Od tada je, kako je navela, u modernizaciju fabrike i proizvodnje uloženo 25 miliona evra.
Fabrika u Surdulici je 2007. potpuno rekonstruisana, izgrađena je nova proizvodna linija i povećan proizvodnji kapacitet, a vodilo se računa i o životnoj sredini, pa su instalirana moderna postrojenja za prečišćavanje vazduha i vode.
U toj fabrici se godišnje proizvede mineralne vune dovoljno za potpunu izolaciju 12.000 prosječnih kuća, rekl je Ilić i dodala da je kamena vuna osim za termo i zvučnu izolaciju, dobra i kao protivpožarna zaštita, a taj materijal dozvoljava zidovima da “dišu”, jer ne doprinosi stvaranju vodene pare i buđi na zidovima.
U “Knaufu” ističu da bi bilo dobro da veći procenat proizvodnje izolacionog materijala ostaje u Srbiji, jer bi to značilo da raste svijest građana o potrebi za štednjom i racionalnom potrošnjom energije.
Boljom izolacijom objekata bi građani, kako navode, ostvarili direktne uštede u kućnom budžetu i mogli bi da smanje račune za grjjanje i hlađenje.
Eksperiment koji je kompanija “Knauf izolacija” iz Mađarske sprovela na dvije kuće u Mađarskoj, pokazao je da se potrošnja energije zimi u porodičnim kućama može smanjiti i za 50 odsto, a račun za energente prepoloviti, ako je kuća dobro izolovana.
U “Knauf insulationu” se nadaju da će država uspješno iskoristiti sve raspoložive pretpristupne fondove EU namjenjene poboljšanju energetske efikasnosti, a kako su istakli, ne bi bilo zgoreg ni da država subvencioniše i podstakne građane da ulažu u energetsku efikasnost objekata.
Kod nas, kako su naglasili, postoji ogroman potencijal za ulaganje u energetsku efikasnost objekata, jer je oko 80 odsto energetski neefikasnih kuća.
U Srbiji, prema novim pravilnicima, svaki novi objekat mora da pripada “C” energetskom razredu, tako da je za nove objekte predviđena ugradnja izolacije debljine 12 centmetara, a za stare objekte, debljine od osam centimetara.
“Knauf Insulation” u Srbiji je dio svjetske porodice od oko 40 fabrika u različitim djelovima svijeta, koje se bave proizvodnjom izolacionih materijala u građevinarstvu i industriji.