BANJALUKA, Pojačane su mjere nadzora pri carinjenju roba porijeklom iz azijskih i afričkih zemalja, a carinske ispostave su u obavezi da razmjenjuju podatke o prihvatanju carinskih vrijednosti, pojavi novih uvoznika i prelasku uvoznika iz jedne carinske ispostave u drugu, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
“Carinjenje tekstila ne vrši se po kilogramu, već prema zakonski utvrđenoj proceduri, a samo radi lakše orjentacije i analize podaci se predstavljaju u KM po kilogramu”, navodi se u saopštenju.
Analize provedenih postupaka uvoznog carinjenja određene robe porijeklom iz Azije i Afrike pokazale su da je u ranijem periodu carinjenje vršeno po ekstremno niskoj vrijednosti, što je za posljedicu imalo izbjegavanje plaćanja uvoznih dažbina i gubitak budžetskih prihoda po osnovu indirektnih poreza.
U 2013. i 2014. godini došlo je do značajnog povećanja prihvaćenih carinskih vrijednosti, što je rezultat primjene naredbe o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje određenih robe afro-azijskog porijekla direktora UIO BiH Mire Džakule i pojačanih kontrolnih aktivnosti carinjenja predmetne robe.
Ovim rad na povećanju carinske vrijednosti robe koje dolaze iz Azije i Afrike nije završen, već će UIO i u narednom periodu u skladu sa zakonskim mogućnostima raditi u pravcu utvrđivanja realne vrijednosti robe navedenog porijekla, kako bi prilikom uvoza bile naplaćene sve zakonski predviđene uvozne dažbine.
Iz UIO BiH je povodom akcije kodnog naziva “Pandora” saopšteno da će Uprava izreći mjeru suspenzije sa radnog mjesta za sve službenike UIO za koje Sud BiH donese odluku o pritvoru ili zabrani na prijedlog Tužilaštva BiH. Srna