VAŠINGTON, Američki analitičar Aleks Henderson navodi da neke oblasti ni pod kakvim izgovorom ne bi smjele biti privatizovane: snabdijevanje gasom, pitkom vodom i električnom energijom, kao i usluge komunalne infrastrukture, zdravstvenog osiguranja i zatvori.
Te oblasti moraju biti sačuvane od korporativne pohlepe i želje za profitom – navodi Henderson za portal “Alternet”.
Tokom globalne krize koja je počela 2008. i maltene razorila mnoge nacionalne ekonomije, u potrazi za spasom države su počele da prodaju sve što im je palo na pamet.
U Grčkoj su prodavali cijela ostrva?! Italijanski premijer Silvio Berluskoni želio je da privatizuje čak i rimski koloseum, a nekadašnji egipatski predsjednik Morsi namjeravao je da piramide da u koncesiju?!
Crna iskustva Grčke, Španije, Italije, Portugala, Kipra i mnogih drugih zemalja, ali i SAD, trebala bi biti opomena svima da dobro promisle prije nego šutke pređu preko prijedloga i inicijativa svojih vlada o prodaji najvažnijih resursa.
Henderson upozorava da je od vitalnog interesa da nad pitkom vodom nema monopola. On podsjeća da bolivijski slučaj i teškoće grada Čočabambi kada je prodato gradsko javno preduzeće.
Cijene su se udvostručile ili utrostručile, a servis je isključen za one koji to nisu mogli da priušte, pa su mnogi ljudi ostali bez vode! Tek nakon građanskih nemira, voda je vraćena gradskom vodovodu.
Henderson upozorava da je pogubna i privatizacija zatvora. SAD su na prvom mjestu po broju zatvorenika u odnosu na broj stanovnika.
Dok većina Amerikanaca kaznu zatvora služi u kaznionicama i zatvorima u državnom vlasništvu, rast zatvora u privatnom sektoru je uznemirujući i opasan trend, a siguran profit potiče više hapšenja, više kaznenih postupaka i više zatvaranja.
U privatnim zatvorima radi slabo obučeno i potplaćeno osoblje, uslovi su nehigijenski i pojačan je nivo nasilja nad zatvorenicima.
Najveća američka privatna zatvorska firma u svom godišnjem izvještaju priznala je da njihov poslovni model zavisi od visokih stopa presuda.
Henderson napominje da ni vatrogasne službe ne bi trebalo da budu privatizovane, kao ni oblast socijalne pomoći i zdravstvenog osiguranja.
Posebno je važno spriječiti privatizaciju snabdijevanja gasom i strujom – navodi Henderson, napominjući da u SAD pohlepne firme podižu cijene do neslućenih visina.