BEOGRAD, Generalni direktor kompanije Simens d.o.o. Beograd Tihomir Rajlić dobio je večeras priznanje za najuspješnijeg menadžera u 2013. godini u Srbiji, koje su mu dodijelili srpski preduzetnici i menadžeri.
Na tradicionalnom Simpozijumu uspješnih privrednika Srbije, priznanja za najuspješnije menadžere u prethodnoj godini dodijeljena su i generalnom direktoru firme “Impol Seval”, Sevojno Ninku Tešicu i generalnom direktoru firme “Knauf Insulation” za zemlje Balkana, Kipar i Maltu Tihomiru Civkaroskom.
Pored nagrada “Najbolji biraju najbolje”, dodijeljena su i posebna priznanja Slobodanu Milovanovicu (RAPP Zastava, Kragujevac), za doprinos razvoju privrede Srbije, Mariji Stevanović (Termoelektrana Morava, Svilajnac) za doprinos društveno odgovornom poslovanju i profesoru Hasanu Haniću sa Beogradske bankarske akademije, za doprinos razvoju menadžmenta u Srbiji.
Oko 80 srpskih preduzetnika i menadžera odlučilo je da priznanje “Najbolji među najboljima” ponese Rajlić za svoj rad, zalaganje, doprinos i rezultate ostvarene u prethodnoj godini.
Simens je u Srbiji prisutan 127 godina, a nešto preko 10 godina je vlasnik fabrike za proizvodnju vetrogeneratora u Subotici. U Srbiji zapošljava oko 1.100 radnika i spada među najveće domaće izvoznike.
Prošle godine Simens je organizovao Sajam za buduće poslovne partnere na kome se okupilo oko 250 zainteresovanih srpskih preduzeća, potencijlnih dobavljača njemačkog Simensa.
Predsjednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku Skupštine Srbije Aleksandra Tomić najavila je da uskoro slijedi usvajanje seta ekonomskih zakona u Parlamentu, koji treba da podrže reforme i poboljšaju poslovni ambijent u zemlji.
Tomić je ocijenila da će novi zakoni izazvati svojevrsni “potres” u javnom sektoru, koji će ubuduće morati da dijeli sudbinu privrede, ukazujući da Srbija mora da poboljša konkurentnost privrede i da jednog dana postane privredni lider u regionu.
Ambasador Kraljevine Norveške u Srbiji Nils Ragnar Kamsvag rekao je da je Norveška sa 1,3 milijardi evra među četiri najveća investitora u Srbiji, izuzimajući investiciju Telenora od oko 1,6 milijardi evra.
Iako je trgovinska razmjena Norveške i Srbije veoma mala, primjetno je da je spski izvoz porastao tri puta u proteklih nekoliko godina, naveo je Kamsvag i ukazao da Srbija mora više da uradi na privlačenju stranih investicija, posebno na poboljšanju zakonske regulative.
Norveški diplomata je objelodanio slučaj da je jedna od norveških firmi nedavno odustala od investicija u Srbiju, jer nije bila zadovoljna načinom na koji se sprovodi tenderski postupak, koji, kako je rekao, mora da bude transparentan. Tanjug