BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da je opredjeljenje Vlade da sve aktivnosti koje se odnose na obnovu Republike Srpske nakon poplava, a koje će trajati šest do sedam godina, budu direktno odvojene od budžeta i od redovnih aktivnosti u Republici.
“Isto tako, kreditna zaduženja u vezi sa sanacijom posljedica poplava biće odvojena od prethodnih zaduženja koja Republika Srpska ima”, rekao je Tegeltija novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, veliki problem predstavlja stanje u nekoliko opština koje su pretrpjele velika razaranja, a čije su granice zaduženja gotovo 18 odsto i koje praktično nemaju prostora za dodatno zaduženje.
“Zbog toga smo pripremili mogućnost da Ministarstvo finansija takvim opštinama omogući da se dodatno zaduže u većem iznosu, iako prelaze 18 odsto, ukoliko je riječ o projektima koji su namijenjeni sanaciji šteta”, naglasio je Tegeltija.
On je poručio da sanacija šteta, koja će dugo trajati, mora biti stimulans razvoja Republike Srpske, ali to ne znači da projekti obnove treba da zaustave sve one projekte koji se sada realizuju.
Tegeltija je rekao da su zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu definisani načini raspodjele sredstava ostvarenih kroz dodatne prihode.
“Prihodi od poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara, koji su do sada u cijelosti bili prihod budžeta Republike, sada će biti dijeljeni tako da će 25 odsto ići u Fond solidarnosti, a 75 odsto u budžet”, objasnio je Tegeltija.
Kad je riječ o naknadama za korištenje prirodnih resursa za proizvodnju električne energije, 50 odsto sredstava biće raspoređivano u Fond solidarnosti, a 50 odsto opštinama.
Govoreći o rebalansu budžeta, Tegeltija je rekao da se o njemu može govoriti tek nakon preliminarnih procjena šteta, što se može očekivati u prvoj polovini jula.
Ministar finansija Srpske je naglasio da će Vlada učiniti sve da se plate budžetskih korisnika isplaćuju u zakonom predviđenim rokovima. Srna