SARAJEVO, Vlada Federacije BiH /FBiH/ prihvatila je informaciju u vezi sa izraženom spremnosti Evropske unije, Svjetske banke i UN za pružanjem pomoći u svrhu procjene posljedica nedavnih poplava na život stanovništva i vitalne sektore i u cilju podške projektu je u tim za procjenu kandidovala svoje predstavnike.
U saopštenju Vlade FBiH navodi se da su u tim za procjenu kandidovani predstavnici iz kabineta premijera FBiH Nermina Nikšića i pojedinih federalnih ministarstava, federalnih zavoda, agencija, javnih preduzeća i drugih institucija.
Istovremeno, zadužena su federalna ministarstva, federalni organi uprave i upravne organizacije da timu za procjenu šteta i gubitaka pruže svu potrebnu pomoć, a ista preporuka je upućena kantonalnim i opštinskim organima uprave.
Ovi zaključci doneseni su nakon što su predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, premijere Republike Srpske i Federacije BiH, te gradonačelnika Brčko distrikta BiH, predstavnici EU, UN i Svjetske banke informisali da će udružiti snage i provesti brzu procjenu potreba za oporavkom, odnosno posljedica nedavnih poplava, za život stanovništva i vitalne sektore u pogođenim područjima.
Prema pismu od 23. maja ove godine, kojeg su potpisali šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Anabel Abreu, šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen i stalni koordinator UN Juri Afanasijev, opredjeljenje je da procjena bude završena i domaćim vlastima izvještaj predstavljen do 18. juna ove godine.
Vlada FBiH je danas usvojila i Smjernice ekonomske i fiskalne politike FBiH za period od 2015. do 2017.godine.
Projekcije na koje se oslanjaju ove smjernice, napominju iz Vlade FBiH, rađene su prije prirodne nepogode, osnosno plavljenja velikog broja infrastrukturnih i stambenih objekata, kao i poljoprivrednog i drugog zemljišta u BiH.
Pretpostavke su da će posljedice biti dalekosežne u mnogim oblastima ekonomije, uključujući i fiskalnu stabilnost i politiku svih nivoa vlasti u FBiH.
Zbog novonastale situacije, sasvim je realno očekivati povećanje troškova u budžetima na svim nivoima, te smanjenje ekonomske aktivnosti, naročito u poljoprivredi.
Prije poplava su prihodi od PDV-a, akciza, carina i putarina u maju ove godine na dnevnom nivou iznosili između 20 i 22 miliona KM, dok je nakon prirodne nepogode koja je pogodila BiH, prihodi u prvoj sedmici na dnevnom nivou iznosili 10 do 15 miliona KM, što je za oko 30 odsto manje od uobičajenih.
Vlada FBiH donijela je danas i odluku koja određuje organe za pripremu plana službenih kontrola i provođenje revizije službenih kontrola koju vrše kantonalni veterinarski inspektori kod subjekata u poslovanju s mlijekom i proizvodima od mlijeka namijenjenih za izvoz u zemlje EU.
Današnja odluka jedna je od hitnih mjera koje je bilo potrebno provesti radi realizacije Akcionog plana kojeg predlažu nadležni organi po preporukama inspekcije EU. Srna