TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, uprkos jučerašnjem rastu indeksa na Wall Streetu, jer su ulagače razočarali slabiji nego što se očekivalo ekonomski pokazatelji iz Kine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Singapuru, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,8 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,1 odsto.
Premda je juče na Wall Streetu S&P 500 indeks blago porastao, dostigavši novi rekordni nivo, na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer su ulagače razočarali anemični ekonomski pokazatelji iz Kine.
Prema izvještaju HSBC banke, indeks uslužne aktivnosti u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji skliznuo je u maju s 51,4 na 50,7 bodova.
Niz posljednjih podataka pokazuje da se kineska ekonomija stabilizuje, nakon usporavanja rasta na početku godine, no ti podaci nisu previše uvjerljivi, pa ulagači priželjkuju dodatne mjere vlasti za podsticanje rasta.
Nadaju se i da će čelnici Evropske centralne banke na današnjoj sjednici olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakli rast ekonomije evrozone i suzbili rizik od deflacije.
U anketi Reutersa analitičari očekuju da će ECB smanjiti ključnu kamatnu stopu s 0,25 na 0,10 odsto, a na depozite banaka na računima ECB-a uvesti negativnu kamatu od 0,10 odsto.
To bi banke, umjesto da plaćaju kamate na njihov novac koji preko noći drže na računima centralne banke, trebalo navesti da više kreditiraju kompanije, što bi trebalo podstaći rast ekonomije.
Zbog toga je na valutnim tržištima evro već danima pod pritiskom.
Jutros je njegov kurs zaronio malo ispod 1,36 dolara, dok se juče u ovo doba kretao oko 1,3610 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skliznula je s jučerašnjih 139,70 na 139,45 jena.
I dolar je oslabio prema ‘japancu’, pa mu je cijena pala na 102,55 jena, dok je juče u ovo doba iznosila 102,70 jena. Hina