SARAJEVO, Međunarodne finansijske institucije rade zajedno u pripremi paketa pomoći za BiH, čije kompanije će imati značajnu ulogu u oporavku zemlje nakon prirodne nesreće, izjavio je danas predstavnik Svjetske banke Hoze Martinez.
Na seminaru u Sarajevu pod nazivom “Pripreme ponuđača iz BiH za učestvovanje u projektima Svjetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/”, Martinez je rekao da je današnji skup značajan događaj, pogotovo u svjetlu prirodne nesreće u BiH.
Stručnjak za javne nabavke EBRD-a Veljko Sikirica rekao je da su se firme iz BiH pokazale kao dobri izvođači radova u oblasti građevinarstva, transporta i energetike.
On je dodao da će u oblasti transporta biti dosta posla u zemljama pogođenim poplavama i to ne samo u obnovi puteva, već i željezničke infrastrukture.
Sikirica kaže da su prošle godine ponuđači iz BiH bili među prvih pet u dobijanju tendera koje je raspisivala EBRD, odnosno da su firme iz BiH dobile između 35 i 40 odsto poslova.
“Što se tiče nastupa firmi, on je uglavnom bio u BiH i nešto malo u regionu, ali je važno da se to proširi i ojača da bi se nastupalo na nekim još kvalitetnijim projektima. S tim u vezi, mi želimo da pomognemo i stvorimo klimu u regionu da dođu najbolji igrači, ne samo da se takmiče, već i da se udružuju da bi imali što bolje ponude i više posla”, rekao je Sikirica novinarima.
On je izrazio nadu da će u BiH nakon ovih poplava, koje su kao rezultat donijele poslove u vezi sa obnovom zemlje, biti posla za sve koji se javljaju na tendere, pa i za firme iz BiH, koje se, kako je rekao, ne boje konkurencije.
Sikirica je podsjetio da EBRD sa 80 odsto podržava razvoj privatnog sektora.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da BiH nema dobru ekonomsku sliku i dobar ambijent za normalno poslovno funkcionisanje, ali da ima kadrovsku i svaku drugu osnovu da riješi bilo koji projekat u svijetu.
“Međutim, nemamo dovoljno sredstava i zato nam treba podrška i Svjetske banke i EBRD-a”, istakao je Bojić.
Prema njegovim riječima, oporavak od katastrofalnih poplava biće dugotrajan i svi u BiH trebaju biti uporni i pomagati jedni drugima.
“BiH iz godine u godinu ide iz krize u krizu. Ova elementarna nepogoda vratila nas je ne jedan, već tri koraka unazad, ali smoći će se snage da se nađu finansijska sredstva i da se da finansijska injekcija privredi i stanovnicima BiH pogođenim poplavom”, dodao je Bojić.
On je najavio da će za nekoliko dana prisustvovati bordu direktora Evrokomore, gdje će zatražiti pomoć BiH u vidu finansijske pozajmice ili donacije za revitalizaciju privrede i saniranje šteta koje su pogodile oko 30 odsto privrede, posebno agroindustrijski sektor.
Govoreći o današnjem seminaru, Bojić je rekao da će na njemu biti riječi o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama BiH i njegovoj primjeni koja će početi 1. januara 2015. godine, te da će biti riječi o pisanju pretprojekata za neke značajne investicije kao što je, naprimjer, projekat izgradnje elektroenergetskog postrojenja, termo ili hidroelektrane.
Direktor Agencije za javne nabavke BiH Đinita Fočo naglasila je da je seminar organizovan s ciljem jačanja privatnog sektora, odnosno da se ponuđačima iz BiH skrene pažnja koje su to razlike između domaćeg zakonodavstva i procedura međunarodnih finansijskih institucija i koje greške prave kada se takmiče za poslove koji se finansiraju iz sredstava Svjetske banke i EBRD-a.
“Ovo je početak saradnje koja će biti dugoročnog karaktera i u okviru koje će biti realizovano više sličnih projekata”, rekla je Fočo, dodavši da privrednici iz BiH trebaju da obrate pažnju na to šta se zahtijeva prema procedurama međunarodnih finansijskih institucija, a šta prema domaćem zakonodavstvu. Srna