BEOGRAD, Cijene u Srbiji skoro da miruju, ali inflacija blago raste i to zahvaljujući prije svega pojedinim segmentima ekonomije koji su pribjegli poskupljenjima .
Inflacija mjerena ukupnim tekućim rastom potrošačkih cijena, u aprilu je u odnosu na decembar 2013. godine, iznosila 1,8 odsto, a mjerena ukupnim međugodišnjim rastom, u aprilu ove u odnosu na april prethodne godine 2,1 odsto, pokazuju podaci Ministarstva trgovine. U aprilu su potrošačke cijene, nakon dva mjeseca stabilnog trenda, povećane za 0,6 odsto, što je dvostruko niži intenzitet, u poređenju sa januarskim rastom, pokazuje analiza Ministarstva trgovine Srbije.
Ostvareni rast u prva četiri mjeseca ove godine u odnosu na isti period 2013. godine je skoro na istom nivou. Natprosječan rast cijena u rasponu od 0,7 do 31,2 odsto, u aprilu je zabilježen kod malog broja proizvoda i usluga.
Natprosječno su poskupjeli i bicikli, poštanske usluge, oprema i usluge vezane za sport i kampovanje, kućne ljubimace, turističke aranžmane, frizerske i kozmetičke usluge. Takav rast imale su cijene voća, povrća, kafe, čaja, tekstila, popravke obuće i namještaja, malih električnih aparata, popravke kućnih aparata, odrzavanja stana, nekih medicinskih proizvoda, medicinskih i stomatolosksih usluga.
U okviru kontrolisanih cijena, u aprilu su evidentirana povećanja cijena rezervisanih poštanskih usluga u unutrašnjem saobraćaju,, koja su izvršena krajem marta, na osnovu saglasnosti vlade, za dopisnice za 5,5 odsto i pisma do 20 grama za 4,5 odsto, što je djelovalo na opšti rast inflacije sa svega 0,004 odsto. U aprilu su cijene komunalno stambenih usluga za domaćinstva, kao i cijene javnog gradskog prevoza mirovale u svih 15 gradova koji su na statističkom praćenju, pa tako i na nivou prosjeka Republike. U analizi se podsjeća da su u januaru cijene porasle prije svega, zbog promjene niže stope PDV-a. Na rast cijena u aprilu ovom mjesecu uticalo je povećanje cijena hrane, prije svega povrća i voća, za šest i 2,1 odsto, na koje se odnosi oko 0,4 procentnog povećanja mjesečnog intenziteta rasta. Pri tome najviše je poskupjelo zeljasto i korjenasto povrće (60,2 i 8,9 odsto), odnosno jabuke i agrumi (5,8 i 3,3 odsto), zbog smanjene ponude. promjene cijena ostalih proizvoda i usluga djelovale su na opšti rast sa oko 0,2 procenta. Dnevnik