BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS donijelo je set mjera za pomoć poljoprivrednicima u područjima ugroženim poplavama i predložilo Vladi da ratarima otpiše dug za đubrivo te da prerađivači budu obavezani da otkupe sve voće i povrće odgovarajućeg kvaliteta.
Savjetnik ministra poljoprivrede Gordana Rokvić rekla je juče, poslije sastanka sa predstavnicima poljoprivrednika, da će za saniranje štete od poplava, revitalizaciju proizvodnje i mjere koje su predložili biti usmjereno 60 miliona KM iz agrarnog budžeta u ovoj godini.
– Za sanaciju štete biće obezbijeđena i sredstva od donatora i iz drugih izvora – rekla je Rokvićeva.
Dodala je da je potrebno u kratkom roku zasijati uništene površine kulturama koje mogu dospjeti do kraja sezone.
– Pod vodom je bilo oko 70.000 hektara zasijanih površina, a ponovo je potrebno zasijati 35.000 hektara. Pored toga, neophodno je obezbijediti i repromaterijal za novu sjetvu ranijih grupa zrenja – rekla je Rokvićeva i dodala da je predložen otpis godišnje koncesione naknade za korišćenje privrednog zemljišta u vlasništvu RS.
Ona je naglasila da je potrebno povećati i kvote za regresirano dizel gorivo ratarima u ugroženim područjima, obnoviti plastenike i staklenike te nabaviti aparate i opremu za mužu.
– Potrebno je sprovesti i ispitivanje stočne hrane i zemljišta koje je bilo poplavljeno te nastaviti sa nabavkom stočne hrane – kazala je Rokvićeva i dodala da je neophodno obezbijediti podsticaje za proizvodnju kabaste stočne hrane, nabavku sitne mehanizacije i nadoknaditi štetu stočarima.
Prema riječima Rokvićeve, podrška je neophodna i voćarima, zbog čega treba obezbijediti premije za proizvedeno i otkupljeno voće i povrće.
– Donesena je i mjera o uvođenju posebne kreditne linije Investiciono-razvojne banke RS sa povoljnim uslovima kreditiranja za privredne subjekte pogođene poplavama. Iskazana je i potreba da proizvođačima i prerađivačima budu prolongirane obaveze po osnovu kamate za ovu godinu – rekla je Rokvićeva i dodala da će Vlada RS za dan-dva izaći sa planom sanacije štete u poljoprivredi i privredi.
Ona je kazala da su pojedini poljoprivrednici predložili da se odreknu podsticaja u korist onih koji su pretrpjeli veliku štetu. Poljoprivrednici su pozdravili mjere za pomoć agraru, a predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković rekao je da je šteta od poplava velike te da će trebati puno vremena da se ratari oporave.
Predsjednik Udruženja povrtara RS Rade Jovičević rekao je da novi problem predstavlja informacija da sve voće i povrće iz Semberije nije ispravno.
– Ima poljoprivrednika kojima u poplavama nije ništa stradalo, ali zbog ovakvih informacija niko neće ništa da kupuje – rekao je Jovičević.
Cijene
Iako je u poplavama uništeno voće, povrće, žitarice te stočni fond, poljoprivrednici tvrde da neće doći do poskupljenja hrane.
– Kupovna moć stanovništva je niska i nema prostora za nova poskupljenja – rekao je predsjednik Udruženja mljekara RS Vladimir Usorac. Glas Srpske