SARAJEVO, Vlada SAD do danas je obezbijedila više od 2,2 miliona dolara pomoći za interventne potrebe ugroženima od poplava, izjavio je danas otpravnik poslova Ambasade SAD u Sarajevu Nikolas Hil.
“Naša Kancelarija za pomoć je još od prvog dana imala čovjeka na terenu. Imali smo mogućnost da osiguramo pomoć u vidu 26 čamaca, koji su u inicijalnoj fazi spašavanja značajno korišteni”, rekao je Hil.
On je izjavio novinarima u Sarajevu da su američko Ministarstvo odbrane i Oružane snage uputile konvoj sa hitnom pomoći iz baza u Italiji, koja je dopremljena u Banjaluku i prebačena u poplavljena područja.
“Ta pomoć iznosila je oko 750.000 dolara. U međuvremenu su predstavnici naše Kancelarije za pomoć otišli na sve poplavljene lokacije, letili su helikopterima i odmah identifikovali hitne stvari koje treba rješavati, tako da smo mogli obezbijediti 1,5 miliona dolara pomoći”, pojasnio je Hil.
On je dodao da su američki stručnjaci za deminiranje u ponedjeljak, 26. maja, stigli u BiH i u narednim danima će, u saradnji sa lokalnim vlastima, identifikovati obim problema nastalih zbog pomjeranja mina tokom poplava.
Hil je naveo da Stejt dipartment vrlo pažljivo posmatra situaciju u BiH kako bi SAD mogle dalje pomoći. “U budućnosti ćemo sagledati nove mogućnosti. Ne mogu govoriti o dodatnim sredstvima, jer se na tome trenutno radi u Vašingtonu “, rekao je Hil.
Prema Hilovim riječima, nezavisno od poplava, u BiH se trenutno provodi program pomoći čija je vrijednost oko 30 miliona dolara i dio tih sredstava će biti preusmjeren za rješavanje određenih potreba koje su rezultat poplava.
“Naš program USAID ima jako dobre odnose sa više opština, kojim su pružali pomoć u ekonomskom razvoju. Taj novac će biti iskorišten za rješavanje urgentnih potreba”, pojasnio je Hil, ističući da SAD čine sve da novac dođe do građana kojima je i namijenjen.
Otpravnik poslova Ambasade SAD istakao je da će procjene štete trajati sedmicama, ocjenjujući najavu EU da će do 16. ili 18. juna završiti taj posao kao veoma ambicioznu.
“Naši stručnjaci su i dalje na terenu, obilaze ta područja i vode evidenciju o tome šta vide. Međutim, prerano je da se predviđaju procjene štete. To će na kraju doći kao rezultat ovih istraživanja”, rekao je Hil.
Hil je rekao da je, na neki način, dobro što je nedavno održana sjednica PIK-a, te juče okončan Forum za prosperitet i zapošljavanje, jer su ljudi sa viših pozicija bili na terenu i imali priliku da čuju direktno šta se događa u BiH.
Otpravnik poslova Ambasade SAD smatra da su sastanci tokom PIK-a bili kvaliteteni, bez obzira što nije postignut konsenzus o finalnom kominikeu.
“Bilo je razočaravajuće što predstavnici Rusije nisu učestvovali u konsenzusu. Treba pitati Ruse da objasne svoju odluku. Što se tiče SAD i ostalih članova PIK-a, smatramo da je pravi prioritet BiH put ka EU i želimo o tome govoriti u kominikeu”, rekao je Hil.
On je čestitao šefu Delegacije EU Peteru Sorensenu za uspješnu organizaciju Foruma za prosperitet i zapošljavanje, ističući da je riječ o događaju koji je omogućio uspješnu diskusiju u pravo vrijeme.
“Upravo zbog poplava je što hitnije trebalo održati Forum, s obzirom na obim štete nanesene tokom poplava. Ova zemlja će imati sreće ako 20 odsto njenih potreba bude zadovoljeno donacijama, a onda će morati doći strane privatne investicije”, rekao je Hil.
On je dodao da je Forum bio sjajna prilika da se razgovara o pitanjima stranog kapitala kojeg treba dovesti u BiH i u tom smislu je pravovremeno održana. Srna