SARAJEVO, Poslovna i profesionalna etika do sada skoro da nije ni bila prisutna u BiH, zato je i cilj predavanja o temi “Međunarodna etika i integritet u upravljanju za korporacije”, da se upozna poslovna javnost u BiH o neophodnosti pridržavanja poslovne etike, kao ključa za uspjeh, prvenstveno na međunarodnom tržištu, izjavio je direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Duljko Hasić.
Uoči ovog predavanja, na kome govori Dejvid Fril, profesor “Maks Fišer” koledža za biznis na Državnom univerzitetu Ohajo, Hasić je istakao da će akcenat biti stavljen na međunarodnu etiku, te da je predavanje namijenjeno poslovnom sektoru u BiH i menadžmentu Komore.
On je rekao da je današnji događaj u Spoljnotrgovinskoj komori samo nastavak poslovne saradnje koja postoji sa SAD, podsjetivši da vinarija “Podrumi Andrija” iz Čitluka već odavno izvozi vina na područje države Ohajo.
Profesor Fril je istakao da se, kada je riječ o javnom sektoru, u posljednjih nekoliko decenija povećao nivo očekivanja, u smislu etike i integriteta, što je bitno za poslovni sektor, budući da se u cijelom svijetu donose zakoni koji zabranjuju podmićivanje, odnosno donose se zakoni protiv korupcije.
“U posljednjih nekoliko decenija, vodeći privredni subjekti prepoznaju da je korupcija preveliki trošak njihovog poslovanja i da je to nešto čime se moraju ozbiljnije pozabaviti”, istakao je Fril, navodeći da su novčane kazne koje se izriču za takve radnje izuzetno visoke i da iznose desetine miliona dolara pa i više.
Prema njegovim riječima, etika i integritet doprinose poboljšanju poslovanja u privredi, tako da i zaposleni postaju lojalniji firmama u kojima rade, njeguju određene vrijednosti, što automatski utiče i na adekvatno zapošljavanje prema kvalifikaciji, što je naročito bitno za mlade ljude.
Fril je istakao da i u BiH postoji značajan pomak, koji je bitan ne samo za nju, već i za Evropu i šire, a to je donošenje zakona koji se odnosi na zaštitu uzbunjivača, odnosno lica koja prijavljuju korupciju.
“To predstavlja dio globalnog pokreta, koji insistira na transparentnosti, prijavljivanju i otkrivanju bilo kakvih koruptivnih djela ili nepravilnosti u poslovanju, naročito ako se ono odvija između privatnog sektora i javnih institucija”, naveo je Fril. Srna