SARAJEVO, Velika konferencija o ekonomskom oporavku BiH – Forum za prosperitet i zapošljavanje biće održana 26. i 27. maja u Sarajevu u organizaciji Delegacije EU u BiH i specijalnog predstavnika EU za BiH Petera Sorensena.
Cilj Foruma je utvrđivanje mjera koje će privući investicije, zauzimanje šireg pristupa ekonomskim prilikama, podsticanje otvaranja novih radnih mjesta i ostvarivanje bolje socijalne zaštite, saopšteno je danas iz Delegacije EU u BiH.
Forum će u ponedjeljak, 26. maja, otvoriti Sorensen, a obratiće se i ministar inostranih poslova Njemačke Frank-Valter Štajnmajer, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, visoki predstavnik za BiH Valentin Incko i zamjenik premijera Turske Ali Babakan.
Predviđeno je da na zatvaranju Foruma u utorak, 27. maja, govori ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija.
Prezentacija Sporazuma za razvoj u BiH biće održana pod predsjedavanjem šefa Delegacije EU u BiH ambasadora Sorensena.
Forum je, nakon aprilskih zaključaka Savjeta za spoljne poslove EU i njegovog poziva na proširenje programa između EU i BiH, organizovan u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom, Svjetskom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Ambasadom SAD u BiH.
Forum će okupiti i druge zainteresovane strane, kao i građane BiH radi utvrđivanja paketa konkretnih politika i mjera kao pomoć privredi pogođenoj katastrofalnim poplavama.
Iz Delegacije EU poručuju da mediji mogu prisustvovati uvodnim govorima 26. maja, u 15.30 časova u Hotelu “Terme” na Ilidža, prezentaciji Sporazuma za razvoj u BiH 27. maja u 16.45 časova u istom hotelu.
Prema podacima iz Delegacije EU, BiH se nalazi na dnu liste velikog broja međunarodno priznatih indikatora ekonomskog zdravlja.
U poređenju sa drugim evropskim zemljama, BiH ima najvišu stopu nezaposlenosti mladih /59 odsto aktivne populacije dobi između 15 i 24 godine, druga je po najvišoj stopi nezaposlenosti uopšte /28 odsto radno sposobnih/.
Ima najnižu stopu privredne aktivnosti /44 odsto stanovništva u radnoj dobi/, najnižu stopu zaposlenosti /40 odsto stanovništva u radnoj dobi/, te najveće poresko opterećenje rada /od 35 do 42 odsto ukupnih troškova rada/.
BiH zauzima najniže mjesto prema indikatorima iz izvještaja Svjetske banke “Lakoća poslovanja”. Na posljednjem je mjestu prema Tranzicionom indeksu EBRD-a, a na predzadnjem prema stranim investicijama po glavi stanovnika /nakon Albanije/.
Na drugom je mjestu prema potrošnji javnih sredstava u regionu /48,5 odsto BDP-a/ i ima najvišu potrošnju na socijalnu pomoć u regionu /u procentima BDP-a/.
BiH ima najlošije usmjerenu potrošnju u domenu socijalne pomoći /u procentu sredstava koja stižu do siromašnih/.
Prema Indeksu percepcije korupcije, BiH se nalazi među posljednjima – 72. mjesto u svijetu, a na posljednjem 81. mjestu je prema Indeksu humanog razvoja UNDP-a. Srna