BEOGRAD, Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj Srbije (NALED) nastaviće da pomaže i apeluje na partnere i donatore da i u narednom periodu pomažu u oporavku opština i gradova, kao i malim preduzećima, koji su pogođeni poplavnim talasom u Srbiji.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović rekla je da informacije sa terena i one koje su dobijene od Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj iz 35 opština pokazuju da je njima potrebna pomoć, prije svega, u nabavci mehanizacije, pumpi za prečišćavanja kanala, opremi za saniranje klizišta.
“Svakodnevno ažuriramo informacije na sajtu, prosleđujemo partnerima, našim članovima, kompanijama u zemlji i inostranstvu da bi imali validne informacije, a u ovom trenutku opštinama je prventveno potrebna mehanizacija, pumpe, kao i oprema za saniranje kližišta“, rekla je Jovanović.
Ona je dodala da je u nekim opštinama poput Ljiga situacija zabrinjavajuća i da stanovništvo tamo ima samo dvije cisterne pijaće vode.
“Pratimo situaciju i pokušavamo da alaramiramo one koji mogu da pomognu i usmjeravamo ih gdje tu pomoć mogu da upute”, rekla je ona.
Mnoge organizacije i kompanije su se ponudile da pomognu kako bi se prebrodila ovako teška situacija.
Ona je istakla da se nedovoljna pažnja posvećuje opštinama poput Ljiga, Ražnja, Loznice, Ljubovije, koje su, kako ističe, takođe veoma pogođene poplavama.
“U ovom trenutku one pokušavaju da saniraju kližišta, a u Loznici je gotovo dvije trećine opštine pogođeno i pretrpjelo veliku štetu, čak u visini godišnjeg budžeta grada”, poručila je Jovanović.
Veliku štetu, kako kaže, pretrpjele su i manje porodične firme i važno je da im se omogući podrška u bespovratnim sredstvima i relaksacijom obaveza da bi što prije osposobili svoje firme za proizvodnju i nastavile poslovanje.
Ona nije mogla da precizira u koliko firmi je ugrožen rad, ali je navela da će se o tome više znati nakon prvih procjena stručnih komisija iduće nedjelje.
“Smatramo da odgovor svih koji su mogli da pomognu nije izostao i da su se svi potrudili da pomognu tako što su se angažovali kao volonteri”, rekla je Jovanović.
Ona je apelovala na vladu da dio sredstava namijenjenih za ekonomske mjere povjeri asocijacijama, udruženjima, kao i civilnom sektoru, koji, kako je rekla, može da bude kredibilan parner državi.
NALED predlaže da se stare fabrike, mlinovi, domovi vojske i objekti koji se ne koriste “stave u funkciju” i daju na korišćenje onima koji bi željeli da nastave biznise koji su narušeni poplavama. Tanjug