SARAJEVO, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je sinoć u Sarajevu da postoji prostor da EU interveniše u BiH nakon prirodne nesreće koja je pogodila ove prostore.
Cvijanovićeva je rekla da je taj stav prenijela evropskom komesaru za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i krizne situacije Kristalini Georgijevoj.
“Sredstva od nekih projekata koji su zamrli u BiH i nemaju šanse da ožive treba preusmjeriti na životna pitanja da bi stali na noge u oblasti poljoprivrede, te da se usmjere sredstva na privredu i infrastrukturu”, rekla je Cvijanovićeva novinarima nakon sastanka sa Gergijevom.
Ona je dodala da ovaj sastanak nije donio nikakve spektakularne rezultate.
“U našim razgovorima i sastancima sa međunarodnim partnerima ne treba očekivati ništa spektakularno. Osim planova kako da se ponašamo, treba da pravimo i projekte”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je evropskom komesaru ukazala na oprobanu formulu da evropska sredstva budu udružena sa sredstvima koja već postoje u BiH.
“Ako ulazimo u aranžmane po vrlo povoljnim kreditnim linijama sa međunarodnim finansijskim institucijama, moja preporuka je bila da se, kao što je to urađeno u nekoliko slučajeva, udruženim sredstvima učestvuje u donacijama za projekte da bi podigli poljoprivredu, privredu i infrastrukturu”, navela je Cvijanovićeva.
Premijer Republike Srpske ne očekuje od EU da brzo reaguje, jer su procedure za dodjelu sredstava poznate i BiH, nažalost, ne spada u one države koje su kvalifikovane za određenu vrstu pomoći.
“Nismo država koja je kandidat, već potencijalni kandidat, što je mnogo daleko u pristupu određenim stvarima. Mi sada totalno mijenjamo prioritete. Kada pričamo sa EU o projektima, sada pričamo o uspostavljanju nekih bazičnih funkcija u društvu”, naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, mnoge su stvari poremećene, infrastruktura, stočni fond, poljporivreda je postradala, a mnogo je stanovništva koje neće imati gdje da se vrati, kao i stanovništva koje će se vratiti u kuće koje treba da se obnove.
“Ukazala sam evropskom komesaru da je prilično siva perspektiva za neke privredne aktivnosti, kao i da očekujemo od EU pomoć”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona ističe da su mnoge države spremno reagovale na krizu koja je zadesila BiH, kroz humanitarnu pomoć, ali da predstoji sljedeća faza, kako obezbijediti egzistenciju ljudima koji su ostali bez fabrika, poljoprivrednih gazdinstava.
“Moja je poruka da složno i predano treba da se pozabavimo zajedno svim ovim pitanjima. Optimistična sam, jer smo svašta do sada preživjeli. Moramo razumijeti situaciju u kojoj smo se našli, a koja traži od nas angažman na drugačiji način, da vidimo šta svaki pojedinac može dati ovom društvu”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da će Vlada Srpske utvrđivati prioritete da se zadrže osnovne funkcije, te da se privreda polako stavlja na noge.
“Interventne mjere su privremenog karaktera, mi u Srpskoj imamo prijedlog kako se brzo mogu angažovati sredstva EU, a da se ne robuje teškim procedurama i mislim da je to evropski komesar razumjela”, navela je Cvijanovićeva.
Sastanku sa Georgijevom u Sarajevu, osim Cvijanovićeve, prisustvovali su predsjedvajući Savjeta ministara Bih Vjekoslav Bevanda, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen. Srna