BEOGRAD, Ekonomski konsultant Vladimir Krulj izjavio je juče da mjere koje je predstavio premijer Srbije Aleksandar Vučić privrednicima, bankarima i stranim kompanijama, predstavljaju balans između štednje države, podsticaja rasta privrede, restruktuiranja javnih preduzeća i socijalnog programa za višak zaposlenih.
Ocjenjujući da pretjerana štednja vodi u recesiju privrede, Krulj je ukazao da je u ovoj godini u budžetu planirano da se uštedi oko 1,4 milijarde evra do kraja godine, što je nemoguće ostvariti smanjenjem samo plata u javnom sektoru i velikom redukcijom korišćenja službenih automobila.
Prema njegovoj ocjeni, upravo najavljeno restruktuiranje javnih preduzeća i smanjenje subvencija su dobre mjere koje će donijeti velike uštede, jer su samo subvencije državnim preduzećima godišnje koštale budžet oko 800 miliona evra.
Dobra je i planirana mjera vlade koja se odnosi na rast privrede, a radi se o subvencijama države za kamate na kredite privredi, što bi omogućilo upumpavanje 1,2 milijarde evra povoljnih kredita realnom sektoru, rekao je Krulj.
Pri tom mora se voditi računa da ti krediti budu upotrebljeni na pravi način, da budu transparentno iskorišćeni i da se istovremeno vodi računa da je potrebno privući i strane investitore, kazao je Krulj.
Sagovornik Tanjuga je primjetio da će dobra mjera za privredu biti i donošenje paketa ekonomskih zakona, jer će to omogućiti da se uđe u pravo restrukturiranje javnih preduzeća i pronalaženje stranih partnera za one firme čija je sudbina ekonomski održiva.
S druge strane, kreatori novih ekonomskih zakona su mislili i na socijalni program za one radnike koji se u procesu reformi ne snađu, da ipak mogu da računaju na koliko – toliko realnu budućnost za sebe, zaključio je Krulj. Tanjug