NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje, dok se čekaju novi kvartalni poslovni rezultati kompanija i makroekonomski podaci koji bi mogli usmjeriti tržište.
Dow Jones indeks prošle je sedmice ojačao 0,9 odsto, na 16.512 bodova, a toliko je osvojio i S&P 500, dostigavši 1.881 bod. Nasdaq indeks skočio je, pak, 1,2 odsto, na 4.123 boda.
Dow Jones i S&P 500 indeks kreću se nedaleko najviših nivoa u istoriji, a hoće li ih uspjeti probiti zavisi, među ostalim, o novim kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.
Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile finansijske izvještaje, njih 75 odsto ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo, dok je po pitanju prihoda očekivanja premašilo 51,3 odsto kompanija.
Međutim, zbog slabog makroekonomskog okruženja, analitičari su znatno smanjili očekivanja, pa kompanijama nije teško nadmašiti te snižene procjene.
Tržište podržavaju i najave spajanja i preuzimanja. U farmaceutskom sektoru Pfizer pokušava preuzeti AstraZenecu, što britanska kompanija, uprkos izdašnoj ponudi, zasad odbija.
General Electric zainteresovan je, pak, za kupovinu energetskog poslovanja francuskog Alstoma, no Francuzi pregovaraju i s njemačkim Siemensom.
Pozitivno na ulagače utiču i naznake ubrzanja rasta američke ekonomije na početku drugog tromjesečja, nakon oštrog usporavanja u prvom.
U petak je objavljeno da je u aprilu u SAD-u broj zaposlenih porastao za 288 hiljada, više od očekivanih 210 hiljada i najviše od početka 2012. godine. Pritom je stopa nezaposlenosti pala sa 6,7 na 6,3 odsto, najniži nivo u pet i po godina.
Uprkos tome, u posljednja dva dana prošle sedmice cijene su akcija pale jer su ulagači zbog eskalacije sukoba u Ukrajini odlučili povući zaradu s tržišta. A ukrajinska kriza biće i ove sedmice u fokusu ulagača, stoga će smjer tržišta zavisiti i o novim vijestima iz te zemlje. Hina