ČAČAK, Obilne padavine u Srbiji negativno utiču na usjeve i zasade, prevelika količina vode prouzrokuje neinfektivne bolesti, uglavnom u ravničarskim područjima gdje se voda zadržava, izjavio je danas stručnjak za zaštitu bilja profesor Drago Milošević sa čačanskog Agronomskog fakulteta.
“Dugo vlaženje lista povoljno utiče na infekcije i pojave bolesti što je, za sada, najveći negativan efekat. Kukuruz je na većini parcela zasijan, ali ne niče, pa postoji opasnost od truljenja sjemena u zemljištu i stoga će veliki broj ratara morati da ga presije”, kazao je on.
Milošević naglašava da poljoprivredni proizvođači moraju u ovom periodu intenzivirati zaštitu zasada od prouzrokovača bolesti i štetočina, a naročito hemijskim putem.
Pri tome, ukazuje Milošević, moraju voditi računa o karenci preparata (periodu potrebnom za razgradnju pesticida) koje koriste jer, kako kaže, jagode već stasavaju za branje.
“Poljoprivrednici treba da izaberu one pesticide koji imaju najkraću karencu”, savjetuje on. Prema njegovim riječima, krompir zbog hladnog vremena još nije nikao pa je moguća pojava bakterioza.
U voćnjacima postoji opasnost da dođe do čađave pjegavosti i krastavosti plodova jabuke i kruške, a na određenim parcelama su se već pojavili , uglavnom gdje nije bilo adekvatne zaštite i kod osjetljivih sorti.
On smatra da o zaštiti bilja sada, na žalost, više računa vode trgovci negoli struka.
“To nije dobro jer se koriste veće količine pesticida, međutim neophodno je uključiti nauku jer racionalnu upotrebu hemijskih sredstva mogu dati samo stručnjaci”, zaključio je Milošević. Tanjug