BEOGRAD, Direktor Udruženja “Žita Srbije” Vukosav Saković izjavio je da još uvijek nisu prikupljeni svi podaci o tome kolike su površine pod žitima poplavljene, ali i da se radi o svega nekoliko procenata.
“Treba imati u vidu da bez obzira što je svakom svoja šteta i najveća i najvažnija, generalno, ukupno gledano, na nivou Srbije, ne očekujemo više od dva do tri odsto poplavljenih površina što se tiče ozimih usjeva”, kazao je Saković.
On je naveo da su ozimi usjevi – pšenica, ječam i uljana repica iz zime, koja je bila blaga, izašli u “dobroj kondiciji”, a kiše su došle na vrijeme, tako da nije bilo posljedica suše.
Saković je međutim, upozorio da bi velike padavine i puno vode mogle da prouzrokuju pojavu određenih bolesti na usjevima, tako da će, dodao je, zaštitari sigurno imati posla da bi sačuvali i dobar kvalitet i prinose.
“Što se šteta tiče, to je vezano za ona područja, koja su poplavljena, najvise oko slivova obje Morave, i južne i zapadne”, rekao je Saković.
Kada je riječ o proljećnoj sjetvi, ona je u slučaju šećerne repe u potpunosti završena, soja i suncokret su zasijani na oko 90 odsto planiranih površina, a kukuruz na 80 odsto.
“Sjetva je završena prije posljednjih padavina, usjevi se nalaze u fazi nicanja, a nastavak slijedi kada ratari budu mogli da uđu u njive”, ukazao je Saković, napomenuvši da se u nekim “prinudnim” uslovima sije čak i do kraja maja.
Šećerna repa je zasijana na 78.000 hektara, što je povećanje u odnosu na prošlu godinu, ali nisu sve površine ugovorene sa šećeranama.
Naime, procijenjeno je da je 5.000 do 8.000 hektara “slobodnih” površina, odnosno šećerna repa koja će biti ponuđena onima koji najbolje plate, precizirao je Saković.
Očekuje se da će suncokret biti zasijan na ukupno 175.000 do 180.000 hektara, soja na 160.000 do 165.000 hektara, a kukuruz na 1,1 milion hektara, kazao je Saković. Tanjug