SARAJEVO, U metaloprerađivačkom sektoru BiH potrebno je donošenje strategije s ciljem reindustrijalizacije, jer je mašinski park većine proizvođača zastario, navodi se u dokumentu Spoljnotrgovinske komore BiH “BH privreda – šanse i izazovi”.
U prijedlogu mjera za poboljšanje poslovnog ambijenta u BiH navodi se da je u ovoj grani privrede neophodno smanjenje i ujednačavanje carina za repromaterijale koji dolaze van tržišta EU, te subvencionisanje prizvodnih kapaciteta nižom cijenom energenata.
“Zbog nedovoljne obučenosti radnika, kao i nepostojanja određenih zanimanja, poput projektanata, zavarivača, kovača… trebalo bi omogućiti prekvalifikacije”, ističe se u ovom dokumentu.
Kada je riječ o problemu nezaposlenosti kapaciteta namjenske industrije u BiH, preporuka je da se prvo vrši remont viškova naoružanja, pa izvoz, umjesto što se uništavaju ili prodaju kao otpad.
Kao glavni problemi drvoprerađivačkog sektora navodi se nepostojanje zakona o šumama u Federaciji BiH /FBiH/, prekomjeran izvoz trupaca, veliki uvoz namještaja sumnjivog kvaliteta bez sertifikata, te kašnjenje u primjeni uredbe o drvetu EU, što dovodi u pitanje izvoz u Uniju.
“Po hitnom postupku treba donijeti zakon o šumama u FBiH, ali i ekonomske mjere koje će destimulisati izvoz trupaca, s ciljem boljeg snabdijevanja domaćih prerađivačkih kapaciteta”, ističe se u ovom strateškom dokumentu Komore.
U prijedlogu mjera navodi se i da bi trebalo uvesti obaveznost sertifikata o kvalitetu namještaja koji se uvozi i njihovu kontrolu pri uvozu radi smanjenja nelojalne konkurencije, korigovati Zakon o zaštiti potrošača BiH, te odrediti nadležno tijelo za primjenu uredbe EU na nivou BiH.
U dokumentu se navodi da će sve ove preporuke biti dostavljene nadležnim institucijama, kako na nivou BiH, tako i entiteta. Srna