BANJALUKA, Gotovo svaki treći radnik u RS nije dobio platu na vrijeme, a prosjek njenog kašnjenja u 2013. godini iznosio je između tri i pet mjeseci, pokazalo je ovo posljednje istraživanje Saveza sindikata RS.
Analiza o redovnosti uplate plata i doprinosa koje je Savez sindikata RS uradio na bazi slučajnog uzorka obuhvatila je 1.870 radnika iz 395 preduzeća u RS, dok u Savezu sindikata RS ističu da bi ona pokazala i daleko gore rezultate da se istraživanje radi među firmama koje nemaju sindikat. Preciznije govoreći, analiza je ukazala na to da u prošloj godini 29 odsto radnika nije redovno dobilo platu, što je, kako kažu u Savezu sindikata RS, blagi trend umanjenja u odnosu na prethodnu godinu kada je ovakvih radnika bilo 30 odsto i 2011. godinu kada je u ovu grupu spadalo 33 odsto radnika.
Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS, komentarišući podsektorske podatke ovog istraživanja rekla je kako je u oblasti šumarstva i drvne industrije RS 2013. godine došlo do pogoršanja trenda isplata radničkih primanja.
“Tako u toku 2013. godine čak 48 odsto radnika ovog sektora nije redovno dobijalo zarađeno, što je pet odsto više u odnosu na godinu dana ranije, dok su plate u ovoj oblasti u 2011. i 2010. kasnile za 37 odsto radnika”, rekla je ona. Ocijenila je da je istraživanje pokazalo da je, kada je u pitanju sektor zaposlenih u poljoprivredi i prehrambenoj industriji u RS, došlo do novog povećanja broja radnika kojima su kasnile uplate plata i doprinosa.
“Tako 45 odsto radnika iz ove oblasti nije redovno dobijalo platu u 2013. godini, dok je ovaj udio godinu dana ranije iznosio 41 odsto. U 2011. godini u ovom sektoru čak polovina zaposlenih nije redovno dobijala lični dohodak”, rekla je Radoševićeva. U oblasti trgovine i ugostiteljstva RS, tekstilne i obućarske industrije, te saobraćaja i veza neredovna primanja imalo je 22 odsto zaposlenih, dok ih je ranijih godina bilo između 37 i 40 odsto. S problemom sve dužeg očekivanja plate prošle godine su se u daleko većoj mjeri suočili i zaposleni u zdravstenom sektoru. Tako u 2013. godini 42 odsto radnika zdravstvenog sektora nije redovno dobijalo platu, dok ih je u raljama ovakvog problema u 2012. godini bilo oko deset odsto.
Saša Grabovac, predsjednik Udruženja ekonomista RS – SWOT, komentarišući najnovije podatke istraživanja Sindikata istakao je da prikazani postoci više nego očigledno ukazuju na veoma težak položaj radnika.
“Privrednici očito usljed slabijih uslova poslovanja, slabije prodaje, lošije naplate dolaze u situaciju da ne mogu izmiriti elementarne obaveze koje se prije svega odnose i na isplate radničkih primanja”, rekao je on. Grabovac je dodao da se među poslodavcima koji redovno ne isplaćuju plate sasvim sigurno nalazi i jedan broj, uslovno rečeno, bezobraznih, ali je ipak činjenica da najveći broj njih zbog finansijskih problema nije u mogućnosti da isplaćuje zarade na vrijeme.
Poslodavci krše zakon
Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS, istakla je da je istraživanje Saveza sindikata RS ukazalo na nezakonitu praksu poslodavaca da prilikom isplate svake plate ne uplaćuju pripadajuće doprinose, tako da za oko sedam odsto radnika prilikom isplate plata nisu redovno uplaćivani pripadajući doprinosi.
“U sektoru saobraćaja i veza oko 40 radnika nije imalo redovno uplaćene doprinose prilikom uplate svake plate”, rekla je ona. Nezavisne novine