SARAJEVO, Ukupna spoljnotrgovinska razmjena BiH u posljednja dva mjeseca iznosila je oko 3,5 milijardi KM, što je za oko 139,8 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine, rečeno je danas u Spoljnotrgovinskoj komori /STK/ BiH.
Direktor Sektora makroekonomije u STK Momir Tošić rekao je da je vrijednost izvezene robe u ovom periodu iznosila oko 1,35 milijardi KM, što je više za 52,6 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine, dok je vrijednost uvezene robe veća za 87,15 miliona KM, dostigavši vrijednost od skoro 2,2 milijarde KM.
“Ovakvi indikatori rezultirali su pokrivenošću uvoza izvozom sa 61,51 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit uvećan za 34,5 miliona KM i dostigao je iznos od 846 miliona KM”, istakao je Tošić na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Kada je riječ o izvozu, Tošić je naveo da su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri BiH Njemačka, na koju se odnosi 17 odsto izvoza, Italija sa 13,21 odsto, Hrvatska sa 10,94 odsto i Srbija sa 9,27 odsto. U strukturi uvoza glavni spoljnotrgovinski partneri su Hrvatska sa 16,02 odsto, Srbija 11,1 odsto, Njemačka 10,36 odsto i Italija 9,11 odsto.
“Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri BiH i dalje su zemlje CEFTA i EU. Iz BiH je na tržište CEFTA izvezena roba vrijedna 199 miliona KM, što je za 143 miliona KM manje u odnosu na isti period prošle godine, a za ovu značajnu razliku je `krivac` Hrvatska koja više nije članica CEFTA”, pojasnio je Tošić.
Prema njegovim riječima, osjetna je razlika i u uvozu sa tržišta zemalja CEFTA u BiH, koji je za 313 miliona KM manji nego u prošloj godini, pa se i ova razlika pripisuje ulasku Hrvatske u EU. Pokrivenost uvoza izvozom sa zemljama CEFTA iznosi 74,1 odsto.
Tošić je naveo da je na tržište EU izvezena roba vrijedna oko milijardu KM, što je više za skoro 208 miliona KM u odnosu na analizirani period u prošloj godini, dok je sa ovog tržišta u BiH uvezena roba vrijedna 1,45 milijardi KM, što pokazuje da je uvoz uvećan za skoro 414,2 miliona KM u odnosu na isti period u prošloj godini.
Pokrivenost uvoza izvozom sa zemljama EU iznosila je 69 odsto.
“Povećanje uvoza i izvoza u odnosu na prošlu godinu je rezultat učešća Hrvatske u razmjeni, koja je ravnopravna članica EU od sredine prošle godine”, rekao je Tošić.
On je istakao da je u posljednja dva mjeseca izvoz povećan u sektorima drvo, papir i namještaj za 17,79 odsto, u sektorima kamen, kreč, cement, beton, keramika za 15,05 odsto, koža, krzno i tekstil za 11,8 odsto, te mašine, aparati, mehanički uređaji, vozila i oružje za 9,53 odsto.
Tošić je rekao da je uvoz povećan u sektorima koža, krzno, tekstil za 40,18 odsto, kamen, kreč, cement za 12,73 odsto, ostali razni proizvodi za 14,84 odsto, te rude i metali za 12,28 odsto. Srna