BANJALUKA, Garantni fond Republike Srpske, koji je osnovan 2010. godine s ciljem podrške finansijskim institucijama i privrednim subjektima koji imaju problem sa obezbjeđivanjem zajmova, izdao je 62 garancije u ukupnom iznosu od 18,5 miliona KM, čime je podržano 63 miliona KM kredita, izjavio je direktor Fonda Radivoje Krčmar.
On je naveo da se od ovog broja na garantno-kreditne linije za oblasti poljoprivrede odnose 32 garancije u ukupnom iznosu od 8,5 miliona KM, čime je podržano 39 miliona KM kredita, pojasnivši da se garancije daju za pet kreditnih linija – za početno privređivanje, poljoprivredna gazdinstva, poljoprivredna preduzeća, preduzetnike i za privredna društva.
Krčmar je za portal “Poljoprivrednik” rekao da je projektom Garantnog fonda zaokružen koncept finansijske podrške privrednim subjektima u Srpskoj, ističući da su kreditnim linijama Investiciono-razvojne banke koje se rade sa finansijskim sektorom Srpske i garancijama Garantnog fonda stvoreni značajni uslovi za održavanje likvidnosti privrednih subjekata i kreditne aktivnosti finansijskog sektora.
On je podsjetio da poljoprivrednici imaju ogromne resurse na raspolaganju, ali da su im uvijek potrebna dodatna sredstva za sjemensku robu, zaštitu, mehanizaciju i sve ono što je potrebno za finansiranje jednogodišnjeg proizvodnog ciklusa, pojasnivši da je riječ o manjim iznosima garancija i kredita i da je Garantni fond spreman da podrži mnogo takvih projekata.
Krčmar je naveo da Fond daje garancije za poljoprivredu na kredite od 10.000 KM do 1,5 miliona KM, uz kamatnu stopu 5,9 odsto i premiju rizika od 2,3 odsto, ističući da pravo na to imaju preduzetnici i pravna lica koja se bave proizvodnjom i preradom u poljoprivredi i ribarstvu.
On je naveo da je do sada u ovoj godini izdato ili odobreno sedam garancija u ukupnom iznosu od 4,7 miliona KM i podržano 12,2 miliona KM kredita, pri čemu su na poljoprivredu i registrovana poljoprivredna gazdinstva odnose četiri garancije u ukupnom iznosu od 2,5 miliona KM ili 7,8 miliona KM kredita.
Krčmar je istakao posebno dobru saradnju sa MF bankom i Komercijalnom bankom, naglasivši da je glavni cilj aktivirati banke da ulažu u realni sektor, u poljoprivrednu proizvodnju.
“Ne možemo uslovljavati banke gdje da ulažu, ali možemo da obezbijedimo sigurnost njihovih plasmana u dijelu 50 odsto za koje Garantni fond daje garanciju”, rekao je Krčmar.
On je naveo da se formiranje Garantnog fonda Srpske, sa 30 miliona KM početnog kapitala koje je obezbijedila Vlada, dobrim dijelom zasniva na iskustvu Garantnog fonda Vojvodine, ali da postoji i dobra saradnja sa fondovima u okruženju.
“Razmišljamo o formiranju nove kreditno-garantne linije za poljoprivrednike. Ima mnogo mogućnosti, ali ih treba razvijati po uzoru na Srbiju i zemlje u regionu. Za nas su protekle tri godine prošle u osnivanju, konstituisanju organa, pregovorima sa partnerima i pozicioniranju na tržištu. Sada ulazimo u fazu razvoja”, poručio je Krčmar.