ISTOČNO SARAJEVO, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske ima odličnu saradnju sa Savezom opština i gradova Republike Srpske, što potvrđuju i dva potpisana memoranduma kojim su stvoreni okviri za saradnju, izjavila je pomoćnik ministra za resor lokalne samouprave Milanka Šopin.
Šopinova je danas učestvovala na sjednici Predsjedništva Saveza opština i gradova u Istočnom Sarajevu na kojoj je, između ostalog, razmatran izvještaj o materijalno-finansijskom poslovanju Saveza u protekloj godini, planu rada za ovu godinu i aktivnostima u okviru Mreže za povoljno poslovno okruženje.
Ona je rekla da je najviše riječ bilo o problemima u vezi sa finansiranjem jedinica lokalne samouprave koje dijele sudbinu Republike Srpske, odnosno BiH.
“Čulo se nekoliko značajnih prijedloga koji se odnose na izmjene nekih važećih zakonskih rješenja, koja se mogu prenijeti Ministarstvu finansija Republike Srpske od kojih bi se neka, u narednom periodu, mogla naći u proceduri usvajanja”, navela je Šopinova.
Ona je istakla da će se na narednom skupštinskom zasjedanju naći nekoliko zakona koji treba da doprinesu finansijskoj stabilnosti jedinica lokalne samouprave, kao i da se dugo zagovara i donošenje posebnog zakona o finansiranju jedinica lokalne samouprave i redefinisanja nekih postojećih kriterijuma kada je riječ o raspodjeli prihoda između Republike Srpske i lokalne samouprave.
Predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske Mićo Mićić rekao je da je u protekloj godini urađeno dosta projekata i ostvarena značajna saradnja prvenstveno sa Vladom Republike Srpske na utvrđivanju nacrta i prijedloga, te usvajanja nekih zakonskih rješenja, kao što su Zakon o šumama i Zakon o koncesijama. On je dodao je dobra saradnja bila i sa međunarodnim institucijama.
“Danas smo konstatovali da to što smo iz Saveza predlagali ima efekta. Uz usvajanje izvještaja o radu za prošlu godinu, zaključili smo, između ostalog, da moramo još bolje sarađivati sa ministarstvima koja su bitna za funkcionisanje jedinica lokalne samouprave”, izjavio je Mićić.
On je rekao da je danas posebno bilo riječi o finansiranju lokalnih samouprava i ostvarivanju budžeta, što potvrđuje dosta donesenih zaključaka.
Prema Mićićevim riječima, osnovni zaključak je da u roku od 30 dana bude održana tematska sjednica Predsjedništva Saveza o finansiranju i nadležnosti jedinica lokalne samouprave, kojoj treba da prisustvuju i predstavnici Ministarstva finansija.
“Svi smo konstatovali da imamo pad prihoda i da je drastična razlika između povećanja budžeta Vlade Republike Srpske za 10 odsto, koje je dvije milijarde, a sve jedinice lokalne samouprave su, zbog smanjenja PDV-a i drugih prihoda, smanjile budžete za oko 20 odsto”, naveo je Mićić.
On je dodao da bi na toj tematskoj sjednici trebalo da se raspravlja i o koeficijentu raspodjele sredstava od PDV-a, te da se na dnevnom redu nađe i Zakon o koncesijama i Zakon o zaduženjima i Vlade Republike Srpske i jedinica lokalne samouprave.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Samardžija, koji je bio domaćin današnje sjednice, istakao je da Savez opština i gradova pokušava da svojim djelovanjem dođe do rješenja koja će u najvećoj mjeri biti u službi građana.
“Svi imamo isti problem. Nadali smo se da će finansiranje ići u kontinuitetu, a u martu smo imali umanjeno punjenje budžeta od 30 do 50 odsto. Ispada da teret ove krize i kreditna zaduženja treba da snose lokalne zajednice”, rekao je Samardžija.
On je dodao da Savez smatra da teret krize treba ravnomjerno snositi, a da kredite treba da vraćaju njihovi krajnji korisnici. Srna