BEOGRAD, Najbrže rastući sektor lizing industrije u Srbiji je poljoprivreda, sa stopom rasta od 39 odsto, pokazalo je istraživanje koje je sprovela Asocijacija lizing kompanija Srbije.
Za godinu dana, vrijednost novozaključenih ugovora je porasla za sedam miliona evra, te je na kraju 2013. godine neto nabavna vrijednost poljoprivrednih mašina i opreme iznosila 25 miliona evra.
Najčešće finansirani predmeti na lizing bili su traktori, kombajni, priključna mehanizacija, silosi, sušare, sistemi za navodnjavanje, rashladne komore, plastenici, mješaone hrane i sistemi za prijem i isporuku mlijeka.
“U posljednjih nekoliko godina, lizing se profilisao kao značajan način finansiranja nabavke osnovnih sredstava, pa procjenjujemo da je samo u 2013. približno 50 odsto kombajna finansirano putem lizinga, odnosno blizu 40 odsto traktora veće vrijednosti“, rekla je Teodora Milenković, generalni sekretar Asocijacije lizing kompanija Srbije.
Ona je ukazala da razlog leži u sve većoj zainteresovanosti poljoprivrednika koji u lizingu vide značajne prednosti u odnosu na tradicionalno kreditno finansiranje.
Prema njenim riječima, osnovne prednosti lizinga u odnosu na ostale vidove finansiranja leže u cijeni i činjenici da lizing ne zahtjeva dodatna sredstva obezbjeđenja u vidu hipoteke ili zaloga, već zalog predstavlja nabavljeni predmet.
Dodatne pogodnosti su brzina obrade zahtjeva, jednostavne procedure, mogućnost finansiranja čak i polovne mehanizacije, ali i prilagođavanje lizing rate potrebama proizvođača i karakteru proizvodnje.
“Drugim riječima, u dogovoru sa lizing kompanijom, poljoprivredni proizvođač može odabrati da ratu plaća čak i kvartalno ili polugodišnje, umjesto mjesečno, i time otplatu prilagodi sezonskom karakteru posla kojim se bavi“, objasnila je Milenković.
Lizing značajno podržava zamjenu stare mehanizacije, te se prosječna starost traktora smanjila sa preko 25 na oko 15 godina, dok je prosječna starost priključne mehanizacije i procesne opreme oko 18 godina.
Nove mašine doprinose većoj produktivnosti, bezbjednosti i kvalitetu hrane, ali i većoj iskorišćenosti kapaciteta.
“Zamjena zastarjele mehanizacije novom je neophodna, jer samo na taj način poljoprivredni proizvođači mogu da povećaju svoju konkurentnost, koja se prije svega ogleda u nižim eksploatacionim troškovima, odnosno smanjenoj potrošnji goriva, jeftinijem održavanju, manjem praznom hodu, odnosno rjeđoj pojavi kvarova u toku rada“, rekla je Milenković.
Ona je dodala da je upravo zbog toga bitno da država prepozna značaj ovog vida finansiranja, prije svega kroz uključivanje lizinga u subvencionisane programe vlade, čime bi se direktno pomogla modernizacija i kvalitet poljoprivredne proizvodnje. Tanjug