BEOGRAD, Najviše nepravilnih proizvoda na tržištu Srbije dolazi iz Kine, čak 64 odsto, dok su najopasnije kategorije igračke i odjeća zbog hemijskih rizika, opasnosti od davljenja, povreda i gušenja, saopšteno je na ekonomskom sajtu “Euroaktiv”.
Evropskom sistemu brzog informisanja o opasnim proizvodima /Rapeks/ prošle godine prijavljeno je 2.364 proizvoda, što je 3,8 odsto više nego prethodne godine, a kao neispravna su prijavljena i dva proizvoda iz Srbije – mlijeko za sunčanje za odrasle i djecu marke “Goti”.
Dvije isporuke ovih proizvoda su obustavljene i zabranjen je njihov uvoz u Hrvatsku, uz obrazloženje da je oznaka na proizvodu nekompletna i nekorektna, da na listi nisu prikazani svi sastojci i da je pe-ha vrijednost isuviše visoka.
Iz firme koja proizvodi ova mlijeka, “TG farm mediko” iz Loznice saopšteno je da su državne institucije Srbije analizom utvrdile da je pe-ha vrijednost u granicama dozvoljenim kako u Srbiji, tako i u EU.
U 2013. godini se pokazalo da su najrizičnije kategorije proizvoda odjeća, tekstil i igračke sa po 25 odsto prijava.
Hemijski rizik je značajan fakor i za odjeću i za igračke, a primjer opasnosti je hrom u cipelama i predmetima od kože, koji može izazvati ozbiljne alergije.
Kao veoma opasni navedeni su omekšivači plastike ftalati u igračkama, za koje se smatra da mogu da naruše rad žlijezda.
Odjeća se prijavljuje i zbog vezica i kanapčića koji predstavljaju rizik od davljenja, posebno kada je riječ o dječijoj garderobi.
Drugi primjeri proizvoda zabranjenih u 2013. su oprema za bebe, poput kadica sa nestabilnim stalkom i kolica sa lošim mehanizmom zbog kojeg mogu da se sklope dok je dijete unutra.
Skoro svaki deseti prijavljeni proizvod je električni uređaj i oprema, sedam odsto su motorna vozila, a četiri odsto kozmetika.
Najviše ovih proizvoda, čak 64 odsto dolazi iz Kine, sljedeće na listi su članice EU i Norveške, Islanda i Lihtenštajna, na koje odlazi 15 odsto prijava, dok je 10 odsto nepoznatog porijekla, a 11 odsto su druge zemlje. Srna