BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić rekao je danas da ovo ministarstvo, odnosno Vlada Srpske, ne može javno objaviti registar svih lica koja imaju određenu vrstu naknade ili ostvaruju pravo u sistemu boračko–invalidske zaštite, jer je to u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka.
“Vlada Srpske jako je zainteresovana da ovaj registar bude javan, ali imamo ograničenja koja se odnose na Zakon o slobodi pristupa informacijama i posebno na Zakon o zaštiti ličnih podataka”, rekao je Đokić, povodom zahtjeva koje su Vladi dostavili Udruženje veterana Srpske i nezadovoljni demobilisani borci.
Đokić je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da su obavljene konsultacije sa nadležnima za zaštitu ličnih podataka građana, koji su upozorili da bi objava takvih informacija bila kršenje Zakona o zaštiti ličnih podataka.
“Takve podatke nemamo pravo objaviti bez saglasnosti svakog građanina koji je dio tog sistema ili se nalazi u registru onih koji uživaju određenu vrstu prava jer imaju određeni društveni status kao borci”, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.
On je podsjetio da je Ministarstvo svim opštinskim odsjecima za boračko-invalidsku zaštitu i opštinskim boračkim organizacijama ranije dostavilo sve podatke o licima koja su kategorisana i nalaze se u evidencijama kojima raspolaže resorno ministarstvo.
Đokić je naglasio da ne postoji smetnja da se u svakom konkretnom slučaju gdje postoji sumnja u status borca, njegovu kategorizaciju učešća u ratu ili u njegov status ili kategorizaciju stepena invalidnosti, pokrene određeni postupak, te da je Ministarstvo često pokretalo postupke revizije.
“Vlada Srpske je potpuno naklonjena svakom zahtjevu za preispitivanje i da se izvrši promjena u statusu svakog lica, ako se utvrdi da je ono nezakonito ili neovlašteno steklo određena prava”, rekao je Đokić.
Govoreći o kategorizaciji boraca, on je ocijenio da su ljudi najvjerovatnije u periodu rata ili pri kraju rata na osnovu ukorijenjenog odnosa ili “lažne solidarnosti” dopuštali da se u ove evidencije uvedu oni koji u to vrijeme nisu bili tu ili nemaju status koji im je u evidenciji naznačen, ističući da su za to odgovorni lokalni komandiri, komandanti jedinica ili oni koji su bili zaduženi za personalne poslove.
Đokić je poručio da je nemoguće učiniti postrojavanje svih jedinica Vojske Republike Srpske. “To je nemoguće učiniti. Kako je moguće vojsku sa više od 200.000 vojnika pronaći, registrovati gdje ko živi i postrojiti ih na neko mjesto”, zapitao je Đokić.
On je napomenuo da je postrojavanje vojnika imalo smisla na dan kada je zakučeno djelovanje Vojske Republike Srpske 1996. godine, kada je to bilo moguće učiniti, te naveo da se, prema kategorizaciji boraca, u Srpskoj na službenoj evidenciji nalaze 215.474 bivša borca od prve do sedme kategorije.
“Vrata Vlade, a posebno našeg ministarstva otvorena su za sve demobilisane borce i građane koji su na bilo kakav način pogođeni ratom i svakog dana razgovaramo sa desetinama građana”, naveo je Đokić.
Đokić je najavio da će predložiti predsjedniku Vlade Republike Srpske Željki Cvijanović da se predstavnici Udruženja veterana Srpske i nezadovoljnih demobilisanih boraca pozovu na razgovor kada se njihovi zahtjevi detaljnije obrade i prikupe.
On je istakao da su ovakve teme prisutne godinama, te da su odnosi prema tim pitanjima intenzivirani u posljednih pet do šet godina kroz brojne programe. “Mislim da je to potpuno primjeren put kako se ova vlast inače ponašala i prema drugim inicijativama”, rekao je Đokić.
Borci okupljeni u nedjelju, 23. marta, na protestu u banjalučkom Parku “Mladen Stojanović” ponovili su zahtjeve za smjenu aktuelnog rukovodstva Boračke organizacije Republike Srpske, na čelu sa predsjednikom ove organizacije Pantelijom Ćurguzom.
Predsjednik Udruženja veterana Republike Srpske Duško Vukotić ranije je prenio zahtjev Štaba Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Srpske da objavi spisak ko prima novac iz budžeta po osnovu pripadnosti boračkoj populaciji i da konačno bude obavljena revizija kategorizacije boraca, te da resor boračko-invalidske zaštite bude posebno ministarstvo. Srna